Ministerstvo dopravy neplní koaliční smlouvu, myslí si lidovci

24.05.2015 6:00

Ministerstvo dopravy, jehož vedení obsazuje hnutí ANO, podle lidovecké dopravní komise neplní koaliční smlouvu a vedení strany by o tom mělo jednat s koaličními partnery. Stojí to v návrhu usnesení, o němž budou delegáti lidoveckého sjezdu hlasovat v neděli. Podle dalších návrhů, které dnes zazněly, by lidovci měli usilovat o zvýšení obranného rozpočtu, zachování pošt na venkově nebo se zabývat autorským právem ve státních zakázkách.

Ministerstvo dopravy neplní koaliční smlouvu, myslí si lidovci
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

 Zmínili i krajské volby, při nichž by z krajských úřadů, zejména z odborů školství, rádi vytlačili komunisty.

Doprava je podle lidovecké dopravní komise dlouhodobě ve špatném stavu. Tristní je prý situace v přesunu silniční nákladní dopravy na železnici, mýtných systémech, bezpečnosti provozu a financování. "Je to jedna z nejhorších oblastí, která skutečně procentuálně není plněna, ale také z důvodu toho, že nejsme v tomto resortu zastoupeni, je řízen ANO, řízen chaoticky," prohlásil předseda dopravní komise Antonín Tesařík.

"KDU-ČSL je znepokojena situací v resortu dopravy, především v souvislosti s neplněním koaliční smlouvy," stojí v navrženém usnesení. ČTK požádala v této souvislosti předsedu hnutí ANO Andreje Babiše o vyjádření.

Lidovci budou v neděli jednat také o informačních technologiích, jejichž praktické využití v podnikatelské a státní sféře je podle navrženého usnesení nedostatečné. Zároveň by chtěli změnit přístup k softwaru, který je podle nich vytvářen za státní peníze, ale autorská práva vlastní jejich tvůrci. Stát je tak při vyjednávání se zpracovateli zakázek v nevýhodné pozici. Jedním z navržených řešení je vyvlastňování autorských práv v obecném zájmu.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek přednesl návrh, aby vláda naplnila závazek předsedů koaličních stran do roku 2020 postupně navýšit obranný rozpočet na 1,4 procenta HDP. "Aby bylo možné tento slib naplnit, je nutné revidovat loni schválený rozpočtový výhled na období 2016 až 2017," řekl Bělobrádek. Lidovci chtějí vyzvat vládu, aby udělala vše pro to, aby postupně rozpočet armády dosáhl hranic dvou procent HDP.

Bělobrádek také navrhl usnesení, aby lidovci podpořili projekt Pošta partners. Podle něj by Česká pošta některé pobočky, které jsou málo efektivní, nahradila kontaktními místy třeba na úřadech nebo v obchodech.

Členové strany zvolení v krajských volbách by se měli zavázat k tomu, že budou při koaličních vyjednáváních dávat školství na přední místa. Cílem je i zabránit tomu, aby se o školství v krajích starali komunisté. Souvisí s tím i podpora církevních škol, podle nárhů usnesení jsou podfinancované.

V sociálních službách chtějí lidovci podle dalšího z návrhů zvýšit příspěvky na péči, zvýšit počet lůžek v hospicích a podpořit výstavbu sociálního bydlení. Vůdčím principem lidovecké sociální politiky by měla být pomoc těm, kteří si sami pomoct nemohou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…