Ministerstvo financí se nechce omluvit za výroky Zemana k Peroutkovi. Přesto by prý mělo. Ještě dnes

18.8.2020 5:58 odp.

Ministerstvo financí má poslední šanci omluvit se za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky. Ministerstvo ale proti rozhodnutí pražského městského soudu podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, a podle mluvčího Michala Žurovce tím vznikl odkladný účinek. Mluvčí NS Petr Tomíček ale upozorňuje, že dovolání odkladný účinek nemá a konečný termín pro zveřejnění omluvy 18. srpna zůstává v platnosti.

Ministerstvo financí se nechce omluvit za výroky Zemana k Peroutkovi. Přesto by prý mělo. Ještě dnes
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová

„Minulý týden jsme podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali jsme o odklad vykonatelnosti. Myslíme si, že by se Ministerstvo financí nemělo omlouvat za nesprávný úřední postup. Soud rozhodne, ale samotný akt, že podáte dovolání, má odkladný účinek,“ prohlásil pro Novinky.cz mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec s tím, že dokud Nejvyšší soud nerozhodne, úřad se omlouvat nemusí.

Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Tomíčka ale uvažování Ministerstva financí nemá oporu v zákoně. „Dovolání samo o sobě nemá odkladný účinek. Dokud o tom nerozhodneme, platí to předchozí rozhodnutí. Platí tedy to, co jim přikázal rozsudek,“ vysvětloval Tomíček.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Návrh na odklad vykonatelnosti rozsudku Městského soudu v Praze ze začátku července podalo Ministerstvo financí teprve minulý čtvrtek. Podle Tomíčka by přesto mohl ještě během úterý Nejvyšší soud o odkladu rozhodnout, a resort financí by se tak omluvě vyhnul. „Zpravidla takto rychle ale soud nerozhoduje,“ připustil ale Tomíček.

Ministerstvo financí se podle rozhodnutí soudu musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky prezidenta Zemana, podle kterého je Peroutka autorem nikdy nedohledaného článku „Hitler je gentleman“. Úřad musí omluvu poslat dopisem a také zveřejnit na svém webu do 18. srpna.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

10:11 My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

Válečná zóna se při prolomení současné ukrajinské obrany přiblíží k Maďarsku mnohem rychleji, než si…