Ministerstvo financí už má zprávu OLAF, výsledky zatím nezveřejní. Chce posoudit, jak to má udělat

27.12.2017 22:01

Ministerstvo financí ve středu obdrželo závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o prošetření kauzy farmy Čapí hnízdo, kterou již postoupilo zainteresovaným subjektům: ministerstvu pro místní rozvoj, řídicímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a v souvislosti s policejním vyšetřováním také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. „Ministerstvo nyní ve spolupráci s českými orgány a Evropskou komisí posoudí, zda a jakým způsobem je možné zprávu zveřejnit, zejména s ohledem na právní předpisy,“ sdělil jeho mluvčí Michal Žurovec.

Ministerstvo financí už má zprávu OLAF, výsledky zatím nezveřejní. Chce posoudit, jak to má udělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová a Andrej Babiš
reklama

„Zprávu jsme zatím nedostali, ale už víme, že nám ji poslali poštou, a čekáme na ni. Projekt zatím nebyl vyřazený z projektů a po Novém roce budeme dál pokračovat v dalších úkonech. Zatím nemohu říci, o jaké kroky půjde, protože nevím, co v té zprávě je,“ uvedl Šéf ROP Střední Čechy Karel Munia s tím, že nějakou dobu potrvá, než zprávu OLAF přeloží a prostudují.

Komu Nejvyšší státní zastupitelství zjištění předá, zatím neuvedlo. Je však velmi pravděpodobné, že dokument poputuje k vyšetřovatelům a státnímu zástupci, který má kauzu na starosti.

Česko bylo v minulém týdnu Evropskou komisí vyzváno, aby výdaje na projekt Čapí hnízdo vyjmulo z ROP Střední Čechy. Podle informací serveru Aktuálně.cz o jeho vynětí však ministerstvo financí zatím nerozhodlo.

Původní zdroj ZDE.

Dokud nebudou šetření OLAF a české policie uzavřena, není podle ministerstva jasné, jestli jsou výdaje projektu způsobilé pro proplacení ze strany Evropské komise, nebo nikoli. Podle informací serveru Neovlivní.cz by vyjmutí Čapího hnízda z ROP mohlo znamenat, že padesátimilionová dotace na projekt bude zaplacena z českého rozpočtu.

Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno celkem jedenáct lidí, mezi něž se řadí i premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Česká policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou. Policie po volbách znovu požádala o vydání obou politiků ke trestnímu stíhání, sněmovna o žádosti dosud nerozhodla. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

20:41 Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

Lídr SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke slovům předsedkyně Evropské komis…