Ministerstvo obrany vypsalo tendr na dopravu vojáků. Nabízí až šest miliard

02.03.2014 7:24

Ministerstvo obrany vypsalo tendr na zakázku na strategickou dopravu vojáků. Resort je ochoten zaplatit až šest miliard korun, jde tedy o největší zakázku za poslední dva roky. Týkat se má pouze přepravy českých jednotek do sil rychlé reakce Severoatlantické aliance a Evropské unie, a to pouze v případě válečného konfliktu. Zprávu přinesla Česká televize.

Ministerstvo obrany vypsalo tendr na dopravu vojáků. Nabízí až šest miliard
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vojenský speciál na afghánském letišti

Ve výsledku ale ministerstvo nemusí utratit ani korunu. "Neplatí se předem nějaký paušál, platí se až konkrétní případ," vysvětlil pro ČT 24 ministr obrany Martin Stropnický. "Ve srovnání s pořízením nějaké transportní letky mi to připadá jako poměrně rozumný nápad," pochvaloval si projektový manažer Transparency International Stanislav Beránek.

Pro přepravu českých vojáků do válečných oblastí mimo Evropu připadají v úvahu ruské Antonovy či Iljušiny nebo americký Globemaster. V současnosti si nejčastěji armáda si pronajímá ruské Antonovy, do nichž se vejde dvanáct dvacetistopých kontejnerů, osm tater 815 a šest pandurů.

Přeprava vojáků stojí ročně stovky milionů korun

Let tímto obřím Antonovem z Prahy do Kábulu a zpět vyjde na nemalé peníze, podle neoficiálních čísel až na 19 milionů korun. "Cena se odvíjí od vzdálenosti a přepravované hmotnosti. Nejvyšší položkou je cena paliva," poznamenal náčelník odboru vojenské dopravy Armády ČR Martin Štochl.

Přepravu vojáků do současných misí v Afghánistánu, Mali či na Sinajském poloostrově si armáda platí ze svého rozpočtu. V roce 2010 stála doprava vojáků a techniky do zahraničních misí a cvičení 269 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…