Ministerstvo porušilo termíny dotací, využití nekontrolovalo, tvrdí NKÚ

09.07.2012 10:41

Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) porušilo v letech 2010 a 2011 termíny pro udělení dotací, jejich využití navíc téměř nekontrolovalo. Uvádí to NKÚ ve zprávě, kterou poskytl ČTK. Kontroloři prověřovali čerpání a užití peněz státu určených na zdravotnické programy, které mají zlepšit podmínky a kvalitu života postižených a chronicky nemocných. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Ministerstvo porušilo termíny dotací, využití nekontrolovalo, tvrdí NKÚ
Foto: repro Prima
Popisek: Leoš Heger v Partii na Primě

Podle zprávy NKÚ porušilo ministerstvo o několik měsíců termín, do kdy mělo rozhodnout o dotacích pro nestátní neziskové organizace. Na těchto dotacích přitom je existence neziskových organizací většinou závislá. V roce 2011 některé neziskové organizace na peníze čekaly do července, přestože o výši dotací mělo být podle harmonogramu rozhodnuto nejpozději v únoru.

Řada projektů neuspěla

Ministerstvo podle NKÚ také naprosto podcenilo kontrolu dotovaných projektů. Těch bylo v obou programech v letech 2010 a 2011 celkem 501. Ministerstvo prověřilo využití peněz pouze u dvou, to je půl procenta z přidělených dotací, ač mu kontrolu ukládá zákon. V obou kontrolovaných zdravotnických programech bylo v letech 2010 a 2011 mezi neziskové organizace rozděleno více než 164 milionů korun. I tak ale řada projektů neuspěla. Zájem o dotace je téměř dvakrát větší, než jaké jsou finanční možnosti obou programů, uvádí NKÚ.

NKÚ kontroloval od září 2011 do března 2012 využití peněz v Programu grantové podpory a Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zločinné migranty pryč? Smáznuto. Kvůli ANO. Od Klause ml. padlo toto

8:02 Zločinné migranty pryč? Smáznuto. Kvůli ANO. Od Klause ml. padlo toto

Poslankyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková vystoupila v Poslanecké sněmovně s varováním…