Ministerstvo průmyslu ocenilo projekty na využití odpadu

15. 6. 2018 18:38

Výrobci kolejového pohlcovače hluku a využití betonového recyklátu a obec Vysoké Pole patří mezi vítěze soutěže, v níž Ministerstvo průmyslu a obchodu ocenilo projekty využití druhotných surovin. Ceny dnes předal ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner v sídle Senátu. Ocenil také žákovské a studentské projekty.

Ministerstvo průmyslu ocenilo projekty na využití odpadu
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto

Vítězem v kategorii výrobních podniků se stala plzeňská společnost Brens Europe za kolejový absorbér hluku. V kategorii stavebnictví zvítězila další plzeňská společnost AZS 98 za využití asfaltového a betonového recyklátu jako náhrady za kamenivo.

Z projektů veřejné správy nejlépe uspělo Envicentrum Pro krajinu, které zbudovala obec Vysoké Pole na Zlínsku na místě rekultivované skládky. Jeho posláním je mimo jiné posílit u mladé generace vztah k řemeslu, tradicím a krajině.

Mezi základními školami nejlépe uspěla škola pro sluchově postižené v Olomouci za projekt postav robotů sestavených z odpadových materiálů. Ze středních škol byl oceněn projekt Druhá šance Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové a první místo mezi vysokoškoláky obsadila Pavlína Šebestová z Vysokého učení technického v Brně, kterou čeká studijní cesta do Etiopie.

Cílem soutěže, která se poprvé konala loni, je hledat nové cesty k šetrnému nakládání se zdroji a jejich opětovnému využívání. Ceny v podobě skleněných váz jsou spojeny s finančními odměnami a studijními pobyty.

K loňským vítězům patřily firma Pogotech, která vyrábí betony, malty a prefabrikáty ze stavebních demoličních odpadů, a společnost Skanska za používání betonového recyklátu jako kameniva do betonu. Mezi obcemi vyhrála Neuměř na Domažlicku a mezi vysokoškoláky Michaela Dvořáková z VUT Brno. Prvenství získala za termoizolační desky na cementové bázi a tepelně a akusticky izolační vaty, do nichž použila odpadní polyesterová vlákna z výroby hydroizolace.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

7:45 Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

Designér a herní vývojář Daniel Vávra se na svém facebookovém profilu vyjádřil k podle svých slov ot…