Ministerstvo zkoumá, jak ČD vykazují ztrátovost rychlíků

17.04.2013 6:38

Ministerstvo dopravy zkoumá, jak pravdivě České dráhy (ČD) vykazují ztrátovost rychlíků, které si od nich dosud stát ročně za více než čtyři miliardy korun ročně objednává. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo zkoumá, jak ČD vykazují ztrátovost rychlíků
Foto: Archiv
Popisek: Moderní regionální vlak RegioShark

Ministerstvo zveřejnilo i přes protesty ČD detailní přehled o nákladech a výnosech jejich rychlíků. Režijní náklady na některých tratích za rok stouply téměř dvojnásobně.

Podle náměstka ministra dopravy a šéfa řídícího výboru ČD Lukáše Hampla je třeba údaje ověřit. "Na první pohled dochází k nikoliv nevýznamným rozdílům, které je potřeba vysvětlit," řekl deníku. V první fázi se chce ministerstvo zaměřit na vykazovanou výši nákladů za dopravní cestu.

Údaje se budou prověřovat

Výkazy ztrát za jednotlivé tratě ukázaly, že v roce 2011 už na žádné trati stát nedoplácel více než 200 korun za kilometr. Nejztrátovější zůstávají méně významné regionální rychlíky, největší ztráta je v přepočtu na kilometru u rychlíků Praha - Příbram - České Budějovice, kde stát doplácí za každý kilometr 175,60 Kč.

ČD nechtěly rozdíly v položkách komentovat. "Nesouhlasíme s tím, aby byla ekonomická data národního dopravce do takových podrobností poskytována konkurenci," řekl dnešní MF Dnes mluvčí drah Radek Joklík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…