Ministerstvo zkoumá, jak ČD vykazují ztrátovost rychlíků

17.04.2013 6:38

Ministerstvo dopravy zkoumá, jak pravdivě České dráhy (ČD) vykazují ztrátovost rychlíků, které si od nich dosud stát ročně za více než čtyři miliardy korun ročně objednává. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo zkoumá, jak ČD vykazují ztrátovost rychlíků
Foto: Archiv
Popisek: Moderní regionální vlak RegioShark

Ministerstvo zveřejnilo i přes protesty ČD detailní přehled o nákladech a výnosech jejich rychlíků. Režijní náklady na některých tratích za rok stouply téměř dvojnásobně.

Podle náměstka ministra dopravy a šéfa řídícího výboru ČD Lukáše Hampla je třeba údaje ověřit. "Na první pohled dochází k nikoliv nevýznamným rozdílům, které je potřeba vysvětlit," řekl deníku. V první fázi se chce ministerstvo zaměřit na vykazovanou výši nákladů za dopravní cestu.

Údaje se budou prověřovat

Výkazy ztrát za jednotlivé tratě ukázaly, že v roce 2011 už na žádné trati stát nedoplácel více než 200 korun za kilometr. Nejztrátovější zůstávají méně významné regionální rychlíky, největší ztráta je v přepočtu na kilometru u rychlíků Praha - Příbram - České Budějovice, kde stát doplácí za každý kilometr 175,60 Kč.

ČD nechtěly rozdíly v položkách komentovat. "Nesouhlasíme s tím, aby byla ekonomická data národního dopravce do takových podrobností poskytována konkurenci," řekl dnešní MF Dnes mluvčí drah Radek Joklík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…