Ministr Blažek: Chci mír na státním zastupitelství a klid pro Bradáčovou

26.07.2012 6:56

Ústeckou krajskou žalobkyni Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nejmenoval okamžitě proto, že se výběrové řízení od časů Renáty Vesecké na posty státních zástupců prostě konají. Navíc je podle ministra celá věc maximálně zpolitizovaná a Bradáčové by mediální či politický nátlak mohl uškodit, míní Blažek v rozhovoru pro HN.

Ministr Blažek: Chci mír na státním zastupitelství a klid pro Bradáčovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Ministr Pavel Blažek pro jmenování Lenky Bradáčové ještě není rozhodnutý. Proto se s ní i s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem tento týden bude chtít sejít. „S tím dohodnu termín, ve kterém je správné rozhodnout, aby vrchní státní zastupitelství mohlo normálně fungovat,“ sdělil Hospodářským novinám ministr.

Podle svých slov si s Bradáčovou vyjasňuje hodně věcí. „O tom, že by to měl být takový vrchní státní zástupce, jehož úkolem bude mír v celé té soustavě, nikoliv vyvolávání dalších sporů. Ta soustava se musí uklidnit,“ říká Blažek a dodává: „Určitě se shodneme na tom, že Vlastmil Rampula a Libor Grygárek v poslední době nepřispívali ke klidu, aniž soudím, čí vinou.“

Jmenování je maximálně zpolitizované

To, že se s volbou tak zdráhá, tedy že se Blažek rozhodl pro výběrové řízení, si umí odůvodnit. Podle jeho slov je to ten stejný princip jako výběrová řízení na posty státních nejvyšších zástupců, a to od časů Renáty Vesecké.

Ve zmíněném řízení by se sice mohla objevit další schopná persona kromě Bradáčové, ale sám ministr přiznal, že v soustavě státního zastupitelství mnoho lidí pro tuto funkci zase není. „Některá jména s nejvyšším státním zástupcem jsme rozebírali, ale to byla spíše taková neformální debata,“ prohlašuje Blažek.

I když ministr přiznává, že je celý tento proces na vrchní zastupitelství vlastně poprvé, je výběrové řízení na pozici důležité. „Celá ta záležitost je maximálně zpolitizovaná,“ míní Blažek s tím, že nechce, aby Bradáčová byla jmenována pod nějakým mediálním či politickým nátlakem. Ten nyní Blažek opravdu pozoruje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: jno

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

obrana

Dobrý den, sám tvrdíte, že je naše vojenská technika zastaralá a nedostatečná. Jak pak ale vysvětlíte, že jsme zbraně, munici a další věci vyváželi na Ukrajinu? Nemám nic proti podpoře Ukrajiny, ale teď to vypadá, že jsme to dělali na náš úkor. Je to tak? Nedávno se také hodně mluvilo o regulaci zbr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…