Ministr Havlíček pod brutálním tlakem: Putin je nepřítel. A výhrůžky trestním stíháním za podporu Rosatomu

18.04.2021 8:52

Od sobotního večera je vyvíjen extrémní tlak na vládu, aby okamžitě a jednoznačně odmítla účast Ruska na dostavbě Dukovan. Kromě od opozičních politiků zní tento hlas i od novinářů a komentátorů. A ministr Karel Havlíček naznačuje, že informace ze soboty skutečně mohly leccos v jaderném tendru změnit.

Ministr Havlíček pod brutálním tlakem: Putin je nepřítel. A výhrůžky trestním stíháním za podporu Rosatomu
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie
reklama

Na vyřazení Rusů z Dukovan extrémně tlačí opozice, zejména z koalice SPOLU. „Babišova vláda bude muset přehodnotit své postoje a přestat podceňovat bezpečnostní hrozby, ruské firmy se nesmějí podílet na dostavbě Dukovan,“ vzkazuje Petr Fiala.

Někdy přechází až ve výhrůžky, jako v případě textu novináře Jana Moláčka z Deníku N: „Po sobotě už by jakékoliv snahy zapojit Rosatom do Dukovan měly zajímat státní zastupitelství. Větší hazard s bezpečností České republiky si těžko lze představit. Vlastně to není ani hazard  ten totiž z definice může s trochou štěstí dopadnout i dobře.“

Petr Honzejk v komentáři pro web ihned.cz napsal, že „Rusko je teroristický stát. Je nutné okamžitě utnout účast Rosatomu v tendru na Dukovany. Nelze ani na vteřinu uvažovat o svěření energetické bezpečnosti země do rukou státu, který se nerozpakuje využít ty nejšpinavější metody k posílení vlastního vlivu“.

U Petra Honzejka, držitele Novinářské ceny, mimochodem zaujala i jeho bezprostřední facebooková reakce: „Všichni podporovatelé Ruska, včetně těch, co obviňovali kritiky politiky všech azimutů‘ z rusofobie, by měli neprodleně zalézt do kanalizace.“

A vše vyvrcholilo textem šéfredaktora Respektu Erika Taberyho „Putin je nepřítel“, podle kterého se musíme jasně vymezit proti Rusku. „Český stát se musí bránit, a to okamžitě. Rusko nepouštět do jakéhokoli strategicky významného projektu, omezit politické kontakty na minimum a k případným jednáním více využívat síly Evropské unie,“ burcuje.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v reakci v sobotu kolem půlnoci uvedl, že informace ze sobotního večera mění pohled na ruskou účast v tendru na Dukovany.

„Tyto události samozřejmě mohou ovlivnit Dukovany. Je to velmi vážná zpráva. Jakýkoliv podobný čin, pokud bude potvrzen, musí mít jednoznačně své následky,“ citují ministra Novinky.cz.

Ruská společnost Rosatom se zajímá o zakázku na dostavbu Dukovan. V březnu ministerstvo vyřadilo čínského zájemce, ruského však v tendru ponechalo. Dalšími uchazeči jsou francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…