Ministr Havlíček v rádiu zcela otevřeně: Pokud bude EU populisticky tvrdit, že jádro je nečisté, zařídíme se po svém

22.10.2019 18:34

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO, vicepremiér Karel Havlíček. Sdělil posluchačům, že pokud se EU vydá populistickou cestou v oblasti energetiky, Česko si zvolí cestu vlastní.

Ministr Havlíček v rádiu zcela otevřeně: Pokud bude EU populisticky tvrdit, že jádro je nečisté, zařídíme se po svém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček
reklama

Hned na úvod Havlíček konstatoval, že Česko opravdu bude potřebovat novou elektřinu z jádra, protože řada států na světě postupně odstupuje od získávání energie a v některých případech i z jádra. Pokud bychom neměli vlastní energii, neměli bychom vlastně v budoucnu ani odkud dovážet.

Kupříkladu Němci ohlásili mohutné zezelenání své energetiky. Německo chce utlumovat své jaderné zdroje a chce dávat extrémně vysoké prostředky do obnovitelných zdrojů, např. do větrných elektráren,“ prozradil Havlíček.

Připomněl také posluchačům, že dnes Česko získává 14,5 procenta své energie z obnovitelných zdrojů. „Těch 14,5 procenta nás stojí 46 miliard korun ročně,“ prozradil Havlíček. S využitím obnovitelných zdrojů počítá i do budoucna. Zdůraznil však, že bez nových jaderných bloků se opravdu neobejdeme. A bude to drahé. Jenže drahá je podle Havlíčka i elektřina z obnovitelných zdrojů. Tady ministr ještě jednou připomněl, co už jednou řekl, že nás obnovitelné zdroje stojí 46 miliard korun rok co rok.

Havlíček však odmítl říct, kolik bude stát stavba nových bloků. Odmítl jejich cenu odhadnout byť jen rámcově. Zdůraznil, že bude záležet na tom, jaké podmínky pro výběrové řízení si stanoví ČEZ. „Pokud my budeme vypočítávat určité ceny, tak to bude jen vodítko pro spekulanty,“ varoval Havlíček.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

V Británii výstavba jednoho jaderného bloku stojí v přepočtu asi 300 miliard korun. Havlíček však odmítl říct, zda bude stát český reaktor méně, nebo více. Nebo stejně. Možné je prý všechno. V tuto chvíli prý není nic jisté.  

Zdůraznil také, že to, jak si nastavíme energetický mix, je jen a jen na nás. Není to věcí Evropské unie.

„My s EU samozřejmě komunikujeme, my se musíme s Evropskou komisí domluvit. Ale musíme jít naší vlastní cestou,“ řekl Havlíček s tím, že pokud bude EU „populisticky tvrdit“, uvedl doslova člen vlády, že je jádro nečistým zdrojem energie, zařídí se prý Česko po svém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…