Ministr Kulhánek svolává krizový štáb! Kvůli desítkám afghánských tlumočníků. Česko bude pomáhat

13.08.2021 14:38

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na sobotu svolal krizový štáb ministerstva, který bude řešit praktické kroky k ochraně zaměstnanců ambasády v afghánském Kábulu a spolupracovníků České republiky. Úřad to dnes uvedl na twitteru.

Ministr Kulhánek svolává krizový štáb! Kvůli desítkám afghánských tlumočníků. Česko bude pomáhat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Situace v Afghánistánu se v posledních týdnech radikálně mění. Po stažení koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo mnoho správních center a ovládá asi polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Západní země proto ze země evakuují své občany a omezují činnost ambasád.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že vzhledem k situaci a přísným bezpečnostním opatřením nemůže sdělovat podrobnosti o dalším působení českého velvyslanectví v Kábulu. "Nicméně ujišťujeme, že jak bezpečnost zaměstnanců naší ambasády, tak našich spolupracovníků je pro nás na prvním místě," uvedl resort.

Ministerstvo obrany vybralo afghánské tlumočníky, kterým poskytne pomoc. Primárně budou spolupracovníkům české armády nabídnuty peníze, vyloučeno není ani jejich přemístění do Česka. Vybraní Afghánci, kteří českým vojákům pomáhali v "nejaktuálnějším období", budou přímo kontaktováni v nejbližší době, sdělila ve čtvrtek ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo zahraničí je připraveno udělit české ambasádě v Kábulu výjimku, aby mohla zajistit potřebná víza. Podle informací ČTK by se pomoc měla týkat asi dvou desítek tlumočníků.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

7:49 Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

TÝDEN V MÉDIÍCH Jak nemá vypadat investigativní žurnalistika, předvedl v tomto týdnu jeden český ser…