Ministr Tillerson: Našim cílem není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka

22.03.2017 17:23

Cílem Spojených států a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) není její oslabení, ale nezvratná porážka. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson na úvod setkání šéfů diplomacií, kteří řeší další postup v tažení proti džihádistům. Jednání se zúčastní i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ministr Tillerson: Našim cílem není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

„Zavázali jsme se zničit celosvětovou sílu zla,“ řekl americký ministr zahraničí, pro něhož je jednání se 68 ministry zahraničí první takto velkou akcí, kterou pořádá od lednového nástupu do funkce.

Tillerson na úvod schůzky vypočítal úspěchy, které zaznamenaly místní síly za přispění koalice vedené Američany v oblasti iráckého města Mosul a syrské Rakky, kde IS ztratil značnou část svého území.

„Pro teroristy je nyní těžší dostat se tam (na území ovládané IS), a co je důležitější, dostat se ven, aby nás mohli ohrožovat v našich domovech,“ zdůraznil ministr stále větší izolovanost islamistických bojovníků, k níž podle něho zásadně přispěla spolupráce v rámci protiislamistické koalice.

Pentagon odhaduje, že proti stavu z roku 2014 ztratila radikální skupina 65 procent svého území. Podle Tillersona nyní v osvobozených regionech nastává neméně důležitá fáze obnovy, na niž naváže normalizace poměrů. Na všechny tyto kroky budou podle něho Američané se spojenci dohlížet, hlavní odpovědnost však bude na místních obyvatelích.

Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá spojence, aby zvýšili své příspěvky na obranu a sejmuli z USA část břemene vojenských výdajů. Tillerson dnes v tomto duchu uvedl, že by se měl výrazně změnit poměr, na který k boji proti IS přispívá USA a zbytek koalice.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…