Ministr kultury pro svůj rezort dojednal vyšší rozpočet na rok 2015

12.08.2014 13:09

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dojednat rozpočet na příští rok ve výši 10,74 miliardy korun, nemusí to však být konečné číslo. Jednání mezi Hermanem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) budou pokračovat v září. Cílem je rozpočet ve výši 11,2 miliardy korun, řekla dnes ČTK mluvčí Ministerstva kultury (MK) Helena Markusová.

Ministr kultury pro svůj rezort dojednal vyšší rozpočet na rok 2015
Foto: hns
Popisek: Daniel Herman v půlnočním rozhovoru
reklama

„V tuto chvíli máme garantovaný růst platů o 3,5 procenta, ale chceme se k této otázce ještě vrátit," uvedla Markusová s tím, že půjde o platy pracovníků resortu, zejména v příspěvkových organizacích. 

Kromě toho bude část vyjednaného navýšení prostředků použita v oblasti živého umění, zejména na program státní podpory profesionálních divadel a stálých profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů, kulturních aktivit a vybudování Centrálního portálu knihoven. 

V oblasti neživého umění navýšení rozpočtu použijí na záchranu a obnovu kulturních památek, na filmové pobídky a na investiční výdaje příspěvkových organizací, jako je například rekonstrukce Národní galerie, památková obnova objektu Bellarie v Českém Krumlově a rozšíření prohlídkové trasy na Hluboké. 

„Hladina přežitelnosti"

Letošní rozpočet MK ve výši 9,9 miliardy korun se měl původně v příštím roce o miliardu korun snížit. Původní výši 9,9 miliardy korun označil Herman za „hladinu přežitelnosti". 

Jedno procento ze státního rozpočtu pro rezort kultury, jak o to usilovaly mnohé české vlády, by Ministerstvo kultury mělo mít v roce 2017. Jde o rozpočet ministerstva bez výdajů na církve, s nimi by to přibližně bylo 1,3 procenta státního rozpočtu. Na začátku srpna to sdělil Herman po návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve svém úřadě. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…