Ministr zastavil čtvrtmiliardovou dotaci pro lodní dopravce

3. 3. 2015 23:45

Provozovatelé přístavů a říčních lodí nedostanou slíbených 250 milionů korun jako kompenzace za předloňské povodně. ČTK to dnes řekl ministr dopravy Dan Ťok. Náhrady pro rejdaře slíbil loni v říjnu jeho předchůdce Antonín Prachař, podle nového šéfa rezortu ale pro vyplacení peněz nejsou v rozpočtu vyčleněné peníze. Vyjádření rejdařů ČTK shání.

Ministr zastavil čtvrtmiliardovou dotaci pro lodní dopravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

Pokud by stát podle Ťoka rejdařům kompenzoval ztráty za dny, kdy nebylo možné kvůli vysokému nebo nízkému stavu vody plout, musel by podobnou logiku použít i v případě jiných skupin. S nadsázkou by se tak dalo říci, že by měl stát odškodnit cyklisty za to, že stále nemá dokončenou síť cyklistických stezek, dodal ministr.

Peníze za nesplavné dny na Labi stát v minulosti vyplácel rejdařům jako kompenzace za chybějící děčínský jez, který má počet suchých dnů na řece výrazně omezit. Nynější slíbená dotace měla být rozdělená do dvou částí, 50 milionů mělo jít na opravy říční infrastruktury poničené povodněmi, zejména přístavů, a zbylých 200 milionů provozovatelům lodí. Část z těchto peněz měla rejdařům pokrýt ztráty za období, kdy nebylo možné plout kvůli veliké vodě a další část za období sucha, kdy se naopak nedalo plout kvůli nízkému průtoku vody v Labi.

V Česku je v provozu 50 nákladních lodí, říční doprava zaměstnává skoro 2000 lidí, včetně profesí dodávajících služby pro potřeby říční plavby. Na opravy škod po povodních ministerstvo přispívalo i v jiných druzích dopravy. Podílelo se na opravách silniční i železniční infrastruktury, ve dvou vlnách přispělo obcím na obnovu místních komunikací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…