Ministři předloží analýzu k verdiktu o platech soudců a politiků

28.01.2015 21:01

Ministr financí a ministryně spravedlnosti a práce mají na příštím jednání vlády předložit analýzu toho, jak se kabinet postaví k nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o platech soudců a ústavních činitelů. Uložila jim to dnes vláda. NS potvrdil, že Ministerstvo práce a sociálních věcí nepoužívá při stanovování platů soudců a zákonodárců správný statistický údaj. Verdikt zřejmě otevírá cestu ke zvýšení jejich platů o několik tisíc korun měsíčně, u soudců nejspíš i zpětně. Informovala o tom dnes ČTK.

Ministři předloží analýzu k verdiktu o platech soudců a politiků
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání vlády řekl, že rozhodnutí soudu je pro kabinet nemilým překvapením, se kterým rozpočet nepočítá. "Požádal jsem ministra financí a ministryně spravedlnosti a práce, aby připravili na příští jednání vlády konkrétní návrh postupu, který by vláda v této věci zvolila. Je potřeba analyzovat právní a ekonomické aspekty celé věci," uvedl Sobotka. 
    
Zatím není jasné, zda platy soudců plošně dorovná Ministerstvo spravedlnosti, nebo budou muset jednotlivě podávat žaloby. Na chybu při stanovení platové základny, od které se odvíjejí platy soudců, upozornily brněnské soudy už před dvěma lety. 
    
Ministerstvo práce argumentuje tím, že počítá platy ústavních činitelů podle platného textu zákona. Text zákona podle ministerstva stanoví, že se platy ústavních činitelů vypočítávají z průměrné hrubé měsíční mzdy fyzických osob, zatímco NS určil, že by se měly odvozovat z jiné veličiny - průměrné hrubé měsíční mzdy - přepočtené počty. 
    
ČSÚ pravidelně zveřejňuje údaje o průměrné hrubé měsíční mzdě fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Ministerstvo údaj používalo při stanovení platové základny soudců a představitelů státní moci. Podle verdiktu však mělo ministerstvo správně vycházet z jiného údaje, který mzdy fyzických osob přepočítává na plné úvazky. Dosud používaný údaj totiž zahrnuje zkrácené úvazky, které průměr stlačují níž. 
    
Chybný výpočet se dotýká kromě soudců i platů zákonodárců či předsedů významných státních úřadů. Například poslanci by tak mohli podle Lidových novin mít měsíčně více téměř o 5000 korun, ministři o 7000 a prezident či předseda Ústavního soudu o 13.000 korun. Soudci jako jediní z dotčených neměli od roku 2011 zmrazené platy, takže se mohou domáhat doplatku mzdy i zpětně, uvedl deník. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra, čtk

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

15:51 Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro ob…