Ministryně Dostálová v obci postižené tornádem: Nafoťte si to na mobily, vyplňte jeden papír, kulaté razítko, ne z brambory...

30.06.2021 17:00 | Reportáž

REPORTÁŽ Ministryně Klára Dostálová ve Stebně na Lounsku mluvila o fenomenálním jevu, který doposud nikdo neznal. Lidé se bojí, že většinu škod jim dotace od státu nepokryje. Došlo i na humor. Ve vsi už funguje i posttraumatický tým.

Ministryně Dostálová v obci postižené tornádem: Nafoťte si to na mobily, vyplňte jeden papír, kulaté razítko, ne z brambory...
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ministryně Klára Dostálová dnes ve Stebně na Lounsku. Vedle ní majitel jednoho z nejpoškozenějších a neobyvatelných domů Tomáš Ratiborský

„Moravu postihlo tornádo, ale tady řádil fenomenální jev, který se ještě nikdy na území České republiky neobjevil. Jedná se o takzvaný downburst, neboli obrácené tornádo,“ zmínila pro odůvodnění, proč i sem bude směřovat zcela specifická pomoc pro zničené obytné domy a obecní majetek. „V sobotu tady budeme od rána do odpoledne, než vyřídíme všechny žádosti,“ slíbila místním.

Jeden z domů starousedlické rodiny Petráňových.

Potkala se mimo jiné s jedním z nejpostiženějších majitelů rodinného domu, Tomášem Ratiborským. On i manželka mají dům neobyvatelný a žijí provizorně u svých potomků. „Přijďte s posudkem, nebo zprávou od likvidátora, žádné složité papírování,“ zmínila poté, co muži vyjádřila podporu. „Posudek, ten už jsem si napsal sám,“ pousmál se následně Ratiborský. „Ale kulaté razítko, ne žádné z brambory,“ zasmála se politička. „Co jiného mi zbývá než humor,“ opáčil muž, který je mimo jiné místním předsedou okrašlovacího spolku. „Ty emoce musejí být strašné,“ pokývala soucitně Dostálová.

Statici ve Stebně na Podbořansku neurčili žádný dům k demolici, půjde tedy o rekonstrukce. „Věřím, že dvoumilionová dotace pomůže mnoha lidem. Jde o jednostránkový, velmi jednoduchý formulář, nic složitého. Ať si to lidé nafotí na mobily, nemusí nikde nic tisknout. Už příští týden by k lidem mohly putovat finanční podpory, poběží to rychle,“ dodala s tím, že stát nezapomněl ani na nepojištěné lidi, ale jejich podpora pochopitelně nemůže být taková jako u lidí, kteří se snaží postarat sami.

Podrobnosti jsou na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj nebo zde na letáku.

Jeden z největších stebenských domů těsně po řádění vichřice. Foto: Lucie Bartoš

Ministryně vyzvala všechny obyvatele, aby situaci brali jako podnět k tomu, aby si do budoucna pojistili veškerý majetek proti živelním pohromám. „Musíme už v České republice očekávat cokoli včetně tornáda a downburstu.“

Na řadu škod se však dle místních pojistky nevztahují, případně smršť zlikvidovala „vejminky“ a stodoly, kterých se státní pomoc netýká. V řadě vedlejších budov přitom lidé měli také majetek, garážovali zde auta, stroje, techniku a podobně. Kompenzace do hospodářských budov půjdou jen těm žadatelům, kteří v nich provozují zemědělskou či lesnickou činnost. „My se s bratrem například staráme o kus lesa po předcích. Ve stodolách máme stroje, zařízení na práci v lese. Za Stebnem směrem na Blatno jsme zjistili 20 popadaných a polámaných stromů. Nás se žádná podpora bohužel netýká,“ řekl k tomu starousedlík Milan Petráň (na snímku níže s bratrem Jaroslavem), který sám šel pomáhat na střechu bratra, který měl vytopenou obytnou část kvůli spadlé stodole, která strhla i štít obytné stavby a také pomlátila tři volně stojící vozy. /Podpořit je v tom, aby mohli pořídit i vybavení, které solidárně v obci pomáhá ostatním, můžete zde.)

„Ty lesy jsem viděla. Je to seklé jak mečem,“ kývala nevěřícně hlavou ministryně.

Podle redaktora České televize Iva Brániše je patrné, že v malé obci vázne koordinace. Apeloval na ministryni v aktivnější přípravě krizových plánů pro podobné situace. V těchto dnech už také se zpožděním doléhá trauma ze zážitku i na oběti, které jej zprvu vytěsnily. „Skutečně mohou pocity z události, která se stala, dolehnout se zpožděním několika dnů. Když je potřeba rychle pracovat a zachraňovat, není na povídání čas. Podobné zkušenosti mám i z povodní. Po víkendu se obec vyprázdnila, každý to vnímá jinak...“ potvrdila přímo ve Stebně pro ParlamentníListy.cz Jana Majzlíková, psycholožka z trauma-týmu ústeckých hasičů.

Do vísky zavítal začátkem týdne Tým posttraumatické pomoci, Jaroslav Parma a Jana Majzlíková – supervizorka se zaměřením na psychologii mimořádných událostí. Foto: Lucie Bartoš

Lidé mohou přispět finančně na transparentní účet Okrašlovacího spolku Stebno 2020, který se už roky předtím zabýval zvelebováním obce a obnovou památek. „V současné době eviduje asi kolem 2,1 milionu. Všem děkujeme, stále to nabíhá. My například jsme pojištění, ale jsou tu mnozí, kteří nikoli a i těm se musí pomoci,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz předseda spolku Tomáš Ratiborský.

Číslo účtu je : 2101141282/2010

zpráva pro příjemce: Tornádo (+lze připsat konkrétní jméno)

IBAN: CZ8420100000002101141282

SWIFT: FIOBCZPPXXX

Peníze půjdou ke konkrétním lidem, případně na revitalizaci obce či vybavení, které by při příští katastrofě mělo být k dispozici na nejnutnější záchranné práce. „Občané jsou na prvním místě,“ zdůraznil. Lze se nahlásit do "fomuláře pomoci".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…