Ministryně Hanáková požádá vládu o přesun peněz na živé umění

13.05.2013 20:28

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) požádá vládu o přesun 98,5 milionu korun v rámci svého rozpočtu, které slíbila počátkem roku po veřejných protestech přidat živému umění. Výdaje, které stát na živé umění letos dá, se tak celkově přiblíží loňské sumě. I tak ale třeba v grantovém řízení chybí 40 milionů korun proti loňsku.

Ministryně Hanáková požádá vládu o přesun peněz na živé umění
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Podle kritiků politiky ministerstva kultury v oblasti financování umění je nejhorší situace zejména v grantovém systému a několik vydavatelů kulturních časopisů uvažuje, že skončí. Kromě výtvarného časopisu Ateliér, který se do kritické situace dostal kvůli nízkému grantu již loni, je to zejména Taneční zóna, která reflektuje dění na současné domácí i zahraniční taneční scéně.

"Jde o 17 let vydávaný časopis, jediný svého druhu ve střední Evropě. Domnívám se, že jde o velkou nezodpovědnost moci, protože s likvidací této odborné platformy odejde část teorie u nás stále ještě mladého uměleckého oboru, a jakmile odejde teorie, odejde i praxe," řekla ČTK šéfredaktorka časopisu Jana Návratová.

Po protestech se výdaje navýší

Do oblasti živého umění patří nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání časopisů, autorská čtení, festivaly a další aktivity. Rozpočet ministerstva kultury má pro jejich podporu rubriku Kulturní aktivity, z níž loni poskytlo 372 milionů a letos plánovalo 280 milionů. Výdaje na granty se letos plánovaly ve výši 74 milionů.

Po protestech části kulturní obce ministerstvo slíbilo výdaje na živou kulturu navýšit - celkově by se rubrika Kulturní aktivity měla zvednout o 98,5 milionu. Výdaje na granty se tím měly zvednout ze 74 na 91 milionů, což je ale stále méně než loňských 139 milionů. Do Kulturních aktivit patří i Program státní podpory profesionálních divadel, který má letos v rozpočtu 37 milionů korun oproti loňským 55 milionům; jde přitom o částku určenou pro tři desítky divadel v celé ČR. Dlouhodobě klesá i podpora kultury národnostních menšin, letos na ní šlo 21 milionů, loni to bylo o deset milionů víc, v roce 2011 ale 39 milionů a v roce 2009 to bylo 41,5 milionu.

Nesystematičnost úřadu

Výsledky grantového řízení na letošní rok ministerstvo oznámilo v březnu. Z přibližně 800 podaných žádostí v oborech divadlo, tanec, hudba a výtvarné umění se dostalo podpory zhruba polovině. Přesto se do těžké situace dostalo plno hlavně menších subjektů, z nichž mnohé ministerstvo v předchozích letech podpořilo. Podle příjemců žádostí postup úřadu dokládá jeho nesystematičnost a finance, které stát do podpory tvorby v jednom roce vloží a napříště v tom nepokračuje, jsou podle nich zbytečné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…