Ministryně Valachová v rozhlase: Máme environmentální výchovu, multikulturní výchovu...

22.02.2017 18:21

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ministryně odmítla požadavek lidovců, kteří chtějí pro studenty zemědělských škol výjimku z povinné maturity z matematiky. Argumentovala tím, že studenti zemědělských oborů se setkávají s moderními technologiemi. Navíc stojíme na prahu čtvrté technické revoluce.

Ministryně Valachová v rozhlase: Máme environmentální výchovu, multikulturní výchovu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miniistryně školství Kateřina Valachová

Několikrát také zmínila příklad Polska a Rakouska, kde je maturita z matematiky povinná a kde na rozdíl od nás v tomto směru zaznamenávají lepší výsledky.

Moderátorka poukázala na to, že stále existuje čtvrtina studentů, kteří z matematiky neodmaturují. Valachová upozornila, že ke studentům přistupuje fér. Letos budou na střední školy přijímáni na základě jednotných přijímacích zkoušek a za čtyři roky budou maturovat povinně z matematiky. Budou tak mít čas se na maturitu z matematiky připravit.

Ministryně také poukázala na to, že řada studentů si vybírá maturitu z matematiky jako menší zlo, protože by nedokázali odmaturovat z cizího jazyka.

„Nechci dělat ze studentů pokusné laboratorní myši, ale aby byli připraveni na úspěch na prahu čtvrté technické revoluce,“ podotkla Valachová.

K tomu, aby studenti maturitu z matematiky úspěšně zvládli, budou podporovány nové metody ve vzdělávání, mění se způsob vzdělávání učitelů – matematiků. Pro všechny školy na celém území budou zavedeny dělené hodiny matematiky, tak aby učitel mohl individualizovat výuku matematiky.

Zároveň budou za rok u odborných škol zavedeny mistrovské zkoušky, což bude kromě maturity další způsob, jak získat odborné vzdělání.

Valachová také nepřímo kritizovala své předchůdce. Uvedla, že „politici mají rádi, když jim lid tleská, tak se snižovala úroveň maturity matematiky“. Ta je prý nyní na úrovni učiva základní školy. To chce ale změnit.

Cestou k tomu, aby studenti mohli absolvovat náročnější maturitu z matematiky, než je tomu dnes, jsou menší třídy, více učitelů a nové způsoby vzdělávání.

Moderátorka poukázala také na to, že podle organizace Člověk v tísni je na školách nedostatečná mediální výchova. Valachová něco takového nepokládá za tak závažný problém. Za základ považuje český jazyk, cizí jazyk a matematiku. „Máme environmentální výchovu, multikulturní výchovu. Mediální výchova není zakázána, ale není podstatou věci,“ upozornila ministryně. Podle ní mediální zdatnost žáků není jen záležitostí učitelů, ale také rodičů a celé společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…