Ministryně Valachová vystoupila v ČT. A začala zdrceně mluvit o hrůze z Manchesteru

23.05.2017 19:10

Moderátorka Zuzana Tvarůžková přivítala v úterním Interview ČT24 končící ministryni školství Kateřinu Valachovou. Věnovala se především dotační aféře v českém sportu. Nesmíme si prý myslet, že každý fotbalista je zločinec, i když byl zadržen předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Pár slov padlo také na adresu skutečného zločince či zločinců v Manchesteru.

Ministryně Valachová vystoupila v ČT. A začala zdrceně mluvit o hrůze z Manchesteru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství Kateřina Valachová
reklama

„Já jako maminka dvou malých dětí vím, jakou hrůzu zažívají rodiče obětí útoku nebo těch, kteří měli více štěstí a jejichž děti byly jen zraněny. Jako politička bych si přála, abychom tuto situaci dokázali vyřešit a k těmto útokům nedocházelo,“ konstatovala ministryně hned v úvodu pořadu. 

Poté už věnovala čas korupční aféře ve sportu a na ministerstvu školství. Má snad s touto kauzou něco společného? „Nejsem tady od toho, abych si hladila svůj politický kožíšek. Nemám oprávnění o tom mluvit, ale rozhodně s tím nemám nic společného,“ konstatovala členka vlády.

Sama se prý o určitých podezřeních odpověděla od starostů měst a obcí, kteří měli víc informací, než mít měli, což pro ni bylo varovným signálem. Svou náměstkyni Simonu Kratochvílovou však nepodezírala a lidsky jí zasáhlo, když se dozvěděla, že v tom může být zapojena. „Jsem velmi zvědavá, jak to dopadne,“ poznamenala Valachová posmutněle.

Sama prý zavedla několik dotačních programů pro hendikepované sportovce a tak podobně, o které se policie nezajímala. Bolavou patou resortu se ukázaly být dotace pro sportovní svazy. O problémech svědčí i fakt, že byl obviněn i šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

„Nesmíme ale podlehnout tomu, že každý fotbalista je zločinec. To by nebylo fér. Ale protože Fotbalová asociace vykazovala ty největší počty členů, tak získávala velký kus tohoto dotačního koláče... Ale podotýkám, že teď ministerstvo nevyplatilo ani korunu. Důvodem byly zpřísnění dotačních podmínek a mnou nařízené kontroly. Důvodem nebyl zásah policie,“ zdůrazňovala.

Právě proto, že konala a přijala politickou odpovědnost za stíhaného úředníka, nechápe, proč by měla odstupovat i z kandidátky ČSSD pro nadcházející parlamentní volby, k čemuž ji vyzývala jihočeská ČSSD. Prý proto, aby se měřilo všem stejným metrem. Pokud byl z kandidátky vyhnán bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, měla by podle ČSSD na jihu Čech odejít i Valachová. Ona k tomu ale skutečně nevidí důvod. 

„Mně jde o prosazování programu ČSSD. Ten na ministerstvu školství prosazován byl. My chceme, aby byly peníze pro děti, aby děti měly lepší školy, a toto také naplňujeme. Mně jde o to, abychom byli na jedné lodi,“ zdůraznila končící ministryně.

Před kamerami také prozradila, že demisi do rukou premiéra předá v pátek a bude na předsedovi vlády a ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, aby konal dál. Poněkud zklamaná prý byla z finančních prostředků, které jí šéf státní kasy Andrej Babiš přidělil pro resort školství na rok 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…