Ministryně obrany Černochová navštívila v pátek české vojáky na Sinaji

17.12.2022 21:29 | Zprávy
autor: čtk

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka navštívili v pátek české vojáky, kteří působí v misi na Sinajském poloostrově v Egyptě. Na základně v Šarm aš-Šajchu uctili památku vojákyně Michaely Tiché, která na misi před dvěma lety zahynula při havárii vrtulníku. Ministerstvo obrany o tom informovalo v tiskové zprávě. Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO (Multinational Force and Observers).

Ministryně obrany Černochová navštívila v pátek české vojáky na Sinaji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

„Využila jsem plánované výměny letounu CASA na Sinaji a navštívila jsem vojáky Armády ČR v zahraniční misi MFO, kde v příštím roce převezmeme velicí úlohu. Mise má velký význam pro stabilitu v regionu Blízkého východu a naše nasazení je hodnoceno v superlativech i partnery,“ napsala dnes ministryně na twitteru.

Mise MFO má více než 1 100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody. Česká armáda se do ní poprvé zapojila v roce 2009. Od roku 2013 se ke třem důstojníkům na velitelství připojila letecká jednotka s letounem CASA C-295M. Patnáctičlenný tým, který tvoří letecký a pozemní personál, má za úkol mimo jiné provádět letecké pozorovací operace, poskytovat logistickou podporu misi MFO či vzdušnou zdravotnickou evakuaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…