Minoritní akcionáři v ČEZ? Z Německa a USA. Proti zájmům těchto zemí Fiala nepůjde. Čtenář PL dostal smutnou odpověď

17.07.2022 8:14 | Zprávy

Z PROFILŮ Vláda Petra Fialy uvažuje o zestátnění energetické společnosti ČEZ. Nebere však v úvahu náklady na vytěsnění minoritních akcionářů, které činí zhruba 200 miliard, to kritizuje i hlava státu Miloš Zeman. Jediným řešením v situaci, kdy okolo dodávek plynu panují velké nejistoty, je však zestátnění ČEZ a přijetí zákona o energetické bezpečnosti, uvedl na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz bývalý poslanec ČSSD Antonín Seďa, jenž odpovídal i na otázky ohledně minoritních vlastníků, kteří jsou převážně z USA a Německa. Proti jejich ekonomickým zájmům podle jeho mínění vláda nechce jít a chová se nezodpovědně vůči svým občanům.

Minoritní akcionáři v ČEZ? Z Německa a USA. Proti zájmům těchto zemí Fiala nepůjde. Čtenář PL dostal smutnou odpověď
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Jednou z variant, jak by mohla vláda naplnit svůj plán v podobě získání státní kontroly nad celou sítí klíčových elektráren a výrobou vlastní elektřiny, je rozdělení ČEZ nebo vykoupení podílu minoritních akcionářů.

„Vláda může prostě vykoupit asi třicet procent minoritních akcionářů ČEZ a ovládne tak celou společnost. Nebo může rozdělit ČEZ na několik částí, z nichž jedna bude zahrnovat klíčová aktiva, která chce vláda kontrolovat, tedy klasické elektrárny, zejména jaderné, dále uhelné a plynové. A z této části vyplatit minoritní podíly,“ řekl před nedávnem Novinkám analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Čtenáře ParlamentníchListů.cz tak zajímala jména oněch 30 % minoritních vlastníků a jejich provázanost na firmy a jedince v ČR. Dotaz byl směřován na Antonína Seďu, který se pokusil odpovědět na základě veřejně dostupných informací. „Podle nich pouze procento z těchto akcionářů jsou Češi, zbytek jsou zahraniční investoři z rozličných finančních fondů. Zejména z Německa a z USA. Prostě vláda dnes nepůjde proti ekonomickým zájmům těchto zemí,“ dodává.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odprásknout,“ napsal o zločinném Ukrajinci. Soud. „Zabít Konečnou.“ Nevadilo. Lidé pobouřeni

15:12 „Odprásknout,“ napsal o zločinném Ukrajinci. Soud. „Zabít Konečnou.“ Nevadilo. Lidé pobouřeni

Loni v srpnu napadl ukrajinský mladík Viktor Veselovskyj o čtyři roky mladší dívku. Nejdříve po ní c…