Minsk je připraven hostit nová jednání o ukrajinské krizi

22. 1. 2015 11:12

Bělorusko je připraveno zorganizovat další schůzku takzvané minské skupiny, která by měla navázat na středeční ministerskou konferenci v Berlíně. Uvedl to dnes v Minsku mluvčí běloruského ministerstva zahraničí. Podle východoukrajinských separatistů ale další diplomatické kontakty vážně zkomplikoval dnešní krvavý incident v Doněcku, z něhož povstalci obviňují ukrajinskou armádu.

Minsk je připraven hostit nová jednání o ukrajinské krizi
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

V německé metropoli se v noci na dnešek ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa dohodli na oddělení bojujících stran na Donbasu, k němuž by mělo přispět stažení těžké bojové techniky do vzdálenosti 15 kilometrů od fronty. Následovat by měla výměna zajatců a humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu.

Detaily a harmonogram má dojednat minská kontaktní skupina, jejíž setkání bylo v minulých týdnech několikrát odloženo. Členy skupiny jsou kyjevský emisar a bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a zástupci doněckých a luhanských povstalců Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo. Jednání zprostředkuje zástupkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Heidi Tagliaviniová.

Pušilin vydal prohlášení, podle něhož vyhlídky na úspěch výrazně zkomplikoval dnešní incident v Doněcku, kde při minometném ostřelování zahynulo možná až třináct civilistů. Vzbouřenci z útoku obviňují ukrajinskou armádu.

Separatisté chtějí být pozváni Kyjevem

Povstalci navíc podle Pušilina trvají na tom, aby oba zástupce separatistů, tedy samotného Pušilina a Dějněga, oficiálně k jednání do Minsku pozval Kyjev. Ukrajinská vláda ale oficiální kontakty se separatisty odmítá, exprezident Kučma v Minsku zastupuje ukrajinskou stranu pouze jako neformální zmocněnec.

Závazek urychleného svolání minské kontaktní skupiny byl jedním ze závěrů středeční berlínské schůzky. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes prohlásil, že kontaktní skupina by měla vytvořit několik pracovních podskupin, které by měly převzít odpovědnost za jednotlivé úkoly. Za hlavní označil řešení kritické humanitární situace v Donbasu.

Minská jednání mají za sebou zatím tři kola, která se uskutečnila v červenci, v září a v prosinci loňského roku.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…