Mirek Poche vybírá předsedu ČSSD. Hamáček odhodil rukavice

06.04.2021 10:21

Covid necovid, ČSSD se v dubnu po hlavě vrhne na pořádání svého sjezdu, na kterém si zvolí předsedu. Stávající ministr vnitra a předseda ČSSD svůj post obhajuje, ale má proti sobě několik protikandidátů. Jedním z nich je i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Co Hamáček říká konkrétně na něj? „Nemíním komentovat, jak Mirek Poche vybírá předsedu,“ vzkázal do pražské ČSSD přes MF Dnes.

Mirek Poche vybírá předsedu ČSSD. Hamáček odhodil rukavice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Koaliční vláda ANO a ČSSD se už rok potýká s bojem proti koronaviru. Čísla ukazují, že se s pandemií potýká neúspěšně, protože v přepočtu na 100 tisíc obyvatel patří Česko k zemím s nejvyšším počtem úmrtí spojených s covidem na světě. Už od října 2020 Česko nepřetržitě setrvává v nouzovém stavu a momentálně platí i zákaz pohybu mezi okresy. Většina obchodů je zavřená.

Hamáček oznámil, že to by se mohlo změnit na konci dubna. Tehdy by prý mohly otevřít některé obchody a služby.

„Že si vláda na továrny netroufla, to je pravda. Měli jsme o tom ve vládě velké diskuse, ČSSD podporovala omezení průmyslu. Hnutí ANO jsme donutili aspoň k testování ve firmách. Teď už uzavírání fabrik nemá smysl, protože se v nich díky tlaku ČSSD masivně testuje, což pokládám za úspěch. Věřím, že postupně se budou uvolňovat služby, obchody i sport. Přesný harmonogram by mělo dodat ministerstvo zdravotnictví. Počítám, že koncem dubna by se za předpokladu, že vše půjde dobře, mohly začít otevírat služby, obchody, předzahrádky. Ale to je můj soukromý odhad,“ uvedl Hamáček.

Ale covid, necovid, sociální demokraté musí také v dubnu absolvovat svůj volební sjezd, který měl původně proběhnout v lednu, ale vzhledem ke katastrofální epidemické situaci byl sjezd odložen na duben.   

Novinář Petr Kolář položil v souvislosti se sjezdem Hamáčkovi jednu otázku.

„Vaším hlavním soupeřem je ministr zahraničí Tomáš Petříček. Tábor okolo Miroslava Pocheho, který za ním stojí, prý nejprve oslovil hejtmana Martina Netolického, pak poslance a starostu Náchoda Jana Birkeho. Oba údajně odmítli, tak došlo na Petříčka. Jak jeho kandidaturu vnímáte?“ otázal se.

A Hamáček odpověděl.

„Nevidím důvod komentovat, jak Mirek Poche vybírá nového předsedu ČSSD. Mám podporu z většiny organizací v České republice, takže jsem přesvědčen, že na sjezdu uspěju. Tyto zákulisní pražské hrátky jdou mimo mě,“ konstatoval. A přidal jedno souvětí o Petříčkovi samotném. „Myslím, že kandidovat musel, protože mu to důrazně doporučil jeho kolega a bývalý zaměstnavatel Mirek Poche.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toho se „stoosmička“ bojí. Generál Šándor o Zemanovi jinak

15:08 Toho se „stoosmička“ bojí. Generál Šándor o Zemanovi jinak

„Jsem přesvědčen, že jsme součástí příliš vybičované hysterie. Nejsem samozřejmě lékař, ani jsem nev…