Miroslava Němcová je znovu neuspokojená

10.04.2015 15:05

Pod tlakem kritiky se prezident republiky nezúčastní vojenské přehlídky v Moskvě. Ještě donedávna trval na tom, že se jí účastní, třebaže věděl, že nikdo z nejvyšších evropských státníků svou účast nepotvrdil, na rozdíl od představitelů autoritativních, separatistických a diktátorských režimů. Alespoň to tvrdí poslankyně Miroslava Němcová.

Miroslava Němcová je znovu neuspokojená
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

"Nadále však platí, že drtivá většina představitelů západních zemí do Moskvy nepojede. Důvodem je to, že Rusko porušuje mezinárodní právo (anexe Krymu). Porušení mezinárodního práva konstatovala svým usnesením také Poslanecká sněmovna PČR. Agresi současné ruské politiky dokládá dokument „Rok poté,“ v němž Vladimír Putin přiznává, že lhal, když tvrdil, že na Ukrajině se nepohybují ruští vojáci a ruská bojová technika. Ve stejném dokumentu přiznává, že byl ochoten použít jaderné zbraně, protože nevěděl, jaká bude reakce Západu na ruskou okupaci Ukrajiny. Jednoznačné odmítnutí této politiky Ruska se promítlo do rozhodnutí západních politiků se akcí v Moskvě nezúčastnit. Proto si myslím, že tento důvod má platit i pro prezidenta České republiky," napsala Němcová.

Prezident republiky uvedl, že místo vojenské přehlídky se v Moskvě setká se slovenským premiérem Robertem Ficem. "Nechápu, proč musí jet prezident České republiky na schůzku se slovenským premiérem do Moskvy. Je zjevné, že to je pouze záminka, protože na seznamu hostů Vladimíra Putina dne 9. května Miloš Zeman zůstává," trvá Němcová na své kritice.

Hrad přitom v pátek definitivně ozřejmil, jak to bude při návštěvě prezidenta Zemana v Moskvě. Prezident uctí památku padlých sovětských vojáků, ale neúčastní se vojenské přehlídky po boku ruského prezidenta Vladimira Putina. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale zdůrazňoval, že prezident se rozhodoval sám a v žádném případě neustoupil politickému tlaku. 

V pátek dne 8. května 2015 prezident vzpomene ukončení války u památníku na Vítkově a jmenuje nové generály. Večer odletí prezident do Moskvy, kde bude ubytován v Českém domě. Čas určený na vojenskou přehlídku v Moskvě prezident využije k bilaterálnímu jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem. ... Zdůrazňuji, že jde o suverénní rozhodnutí prezidenta,“ řekl Ovčáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…