Mládek si posteskl: Po roce 1989 jsme opustili ruský trh, aniž bychom museli

12.08.2014 22:16

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se v úterních Událostech, komentářích znovu rozpovídal o sankcích EU a ruské odpovědi na ně. Podle jeho názoru by byla škoda, kdyby české firmy z ruského trhu znovu zmizely. Mají sice možnost přejít jinam, např. do Turecka, ale nebude to snadné.

Mládek si posteskl: Po roce 1989 jsme opustili ruský trh, aniž bychom museli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

„Zhruba 81 procent českého exportu jde do Evropské unie a my, i když provedeme určitou diverzifikaci exportu do zemí, kde je to pro nás zajímavé, tak pořád bude nějakých 78 až 81 procent směřovat do Evropské unie,“ podotkl Mládek. Ten také připomněl, že se Československo po roce 1989 odklonilo od Ruska, ačkoli nemuselo, a co se týče ruského trhu, české firmy odvedly kus práce, aby se na tento trh mohly vrátit. „Byla by škoda o tento trh znovu přijít,“ pokračoval ministr.

Pokud to ale půjde, bude se Česko snažit směřovat exportéry do dalších zemí, např. do Turecka nebo do Latinské Ameriky, byť je zde problém s relativní vzdáleností tohoto teritoria.

Vláda také projeví snahu urychlit např. zavedení tzv. kurzarbeitu. V obecné rovině však platí, že se dopad sankcí projeví teprve postupně. Výjimkou je ale potravinářský průmysl. „Tam se sankce projeví téměř okamžitě,“ poznamenal ministr.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…