Mladí Češi jsou největšími kuřáky trávy v Evropské unii

11.07.2011 14:24

Mladí Češi ve věku 15 až 24 let marihuaně holdují vůbec nejvíce z celé Evropské unie. Ukázala to zveřejněná data z průzkumu Eurobarometr. Marihuanu si v posledním roce podle tohoto zdroje dala téměř čtvrtina z nich (23 procent). Dalších 24 procent mladých Čechů už tuto drogu vyzkoušelo, ač ne v posledních 12 měsících před provedením průzkumu. V obou případech jde o vůbec nejvyšší čísla v rámci 27členné unie.

Mladí Češi jsou největšími kuřáky trávy v Evropské unii
reklama
Češi dominují v EU i v jiné tabulce, kterou průzkum provedený v květnu mezi zhruba 12.000 Evropany obsahuje - totiž ve vnímání možných zdravotních rizik spojených s užíváním marihuany. Zatímco v Rumunsku si 55 procent mladých myslí, že když si někdo dá jednou či dvakrát marihuanu, pak se tím vystavuje vysokým zdravotním rizikům, tak v Česku tento názor zastává jen sedm procent lidí.Jen polovina Čechů si je vědoma nebezpečného vlivu marihuany na zdraví

Možné vysoké nebezpečí pro zdraví kvůli pravidelnému kouření marihuany vnímá v Česku 50 procent dotázaných, což je ale opět nejméně z celé EU. Průměr v celé unii v tomto směru představuje 67 procent a na Kypru je to dokonce 81 procent.

Rozsáhlý průzkum, který se věnuje i požívání mnoha dalších drog, potvrzuje údaje z obdobných šetření a zpráv. Například koncem června Úřad OSN proti drogám a zločinu (UNODC) na základě statistik z roku 2008 uvedl, že Česko patří mezi přední světové výrobce drog amfetaminového typu (ATS). Především jde o metamfetamin, jehož spotřeba je v Česku nejvyšší v Evropě.

Evropská komise v pondělí také zdůraznila, že je třeba, aby EU posílila boj s narůstajícím problémem, který představují nové syntetické drogy, které se dostávají na evropský trh. EU už identifikovala zhruba čtyři desítky látek, které imitují zakázané drogy typu kokainu či extáze, avšak zatím nejsou všude zakázané. Loni takovýchto látek bylo "jen" 24. Komise slíbila, že brzy přijde s konkrétními návrhy, jak s tímto problémem na celoevropské úrovni bojovat.

Nové drogy vyzkoušelo v Evropě zatím jen pět procent mladých

Nové syntetické drogy podle průzkumu v průměru vyzkoušelo už asi pět procent mladých Evropanů. Nejvíce - 16 procent - to bylo v Irsku, za nímž následují Polsko a Lotyšsko (devět procent). V ČR to byla čtyři procenta mladých lidí. Většina mladých Evropanů se v průzkumu vyslovila pro to, aby tyto látky byly zakázány.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…