Zastupitelé ve čtvrtek schválili usnesení, kterým vyjádřili nesouhlas s umístěním repliky sloupu na místo, kde stál Mariánský sloup mezi lety 1650 a 1918. Toto usnesení bylo výsledkem projednávání dvou petic, kdy jedna obnovení sloupu prosazovala a druhá odmítala.
Při rozpravě k peticím zazněla myšlenka, že by mohla být replika umístěna na jiných místech. Váňa to ale odmítá. „Socha, kterou vytvořil sochař Jan Jiří Bendl, je pro toto místo. Nikam jinam ji nelze dát. Jiné mariánské sloupy byly vytvořeny pro jiná města a jiná místa, ale tato kompozice byla vytvořena pro Staroměstské náměstí,“ uvedl.
Zastupitelstvo se zabývalo peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů
Mezi zastánce obnovení sloupu patří radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL), podle něhož patřil sloup do kompozice Staroměstského náměstí. „Jsem rád, že diskuse proběhla kultivovaně a že se ukázaly demokratické principy zastupitelské demokracie,“ řekl. Připomněl, že za rok budou volby do zastupitelstva, které příště může rozhodnout jinak.
Fakt, že čtvrteční usnesení zastupitelstva není definitivní tečkou za snahou o obnovu sloupu, potvrdil ČTK místopředseda a mluvčí Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze Karel Kavička. „Je to jedna z celé řady nadějí, které se proměnily v určité zklamání. My v té práci ale pokračujeme, protože jsme přesvědčeni, že ten náš záměr je správný,“ uvedl. Na podzim se v Praze sejde grémium společnosti a probere další postup. V tuto chvíli ale Kavička nepředpokládá, že by připravovali další petici.
Čtvrteční usnesení uložilo radě hlavního města učinit všechny právní kroky k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním sloupu na náměstí do konce letošního roku. Na základě toho se rada pokusí revokovat usnesení z roku 2013, kterým předchozí rada hlavního města souhlasila s umístěním sloupu na Staroměstském náměstí. Souhlas se stal podkladem pro územní rozhodnutí, které letos vydala městská část Praha 1. Toto povolení ale dosud nenabylo právní moci, protože proti němu byla podána odvolání, která nyní řeší magistrát hlavního města. Hlavní město je vlastníkem Staroměstského náměstí.
Zastupitelstvo se zabývalo peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů. Odpůrci obnovení sloupu argumentují tím, že jde o symbol habsburské nadvlády a rekatolizace země. Mezi nejhlasitější odpůrce obnovy sloupu patřil předseda Zelených Matěj Stropnický. Příznivci zdůrazňují, že sloup je vzpomínkou na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo počínajícího barokního slohu.
autor: mp