Mladý Stropnický jásal nad koncem debaty o Mariánském sloupu. Možná předčasně

16.09.2017 21:35

Sochař Petr Váňa bude na replice Mariánského sloupu pracovat dál. Důvodem je pro něj to, že myšlenku obnovení Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí podporuje mnoho lidí. Váňa to sdělil ČTK.

Mladý Stropnický jásal nad koncem debaty o Mariánském sloupu. Možná předčasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasazení domů s orientačními čísly 17 a 18 do dispozice Staroměstského náměstí

Zastupitelé ve čtvrtek schválili usnesení, kterým vyjádřili nesouhlas s umístěním repliky sloupu na místo, kde stál Mariánský sloup mezi lety 1650 a 1918. Toto usnesení bylo výsledkem projednávání dvou petic, kdy jedna obnovení sloupu prosazovala a druhá odmítala.

Při rozpravě k peticím zazněla myšlenka, že by mohla být replika umístěna na jiných místech. Váňa to ale odmítá. „Socha, kterou vytvořil sochař Jan Jiří Bendl, je pro toto místo. Nikam jinam ji nelze dát. Jiné mariánské sloupy byly vytvořeny pro jiná města a jiná místa, ale tato kompozice byla vytvořena pro Staroměstské náměstí,“ uvedl.

Zastupitelstvo se zabývalo peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů

Mezi zastánce obnovení sloupu patří radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL), podle něhož patřil sloup do kompozice Staroměstského náměstí. „Jsem rád, že diskuse proběhla kultivovaně a že se ukázaly demokratické principy zastupitelské demokracie,“ řekl. Připomněl, že za rok budou volby do zastupitelstva, které příště může rozhodnout jinak.

Fakt, že čtvrteční usnesení zastupitelstva není definitivní tečkou za snahou o obnovu sloupu, potvrdil ČTK místopředseda a mluvčí Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze Karel Kavička. „Je to jedna z celé řady nadějí, které se proměnily v určité zklamání. My v té práci ale pokračujeme, protože jsme přesvědčeni, že ten náš záměr je správný,“ uvedl. Na podzim se v Praze sejde grémium společnosti a probere další postup. V tuto chvíli ale Kavička nepředpokládá, že by připravovali další petici.

Čtvrteční usnesení uložilo radě hlavního města učinit všechny právní kroky k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním sloupu na náměstí do konce letošního roku. Na základě toho se rada pokusí revokovat usnesení z roku 2013, kterým předchozí rada hlavního města souhlasila s umístěním sloupu na Staroměstském náměstí. Souhlas se stal podkladem pro územní rozhodnutí, které letos vydala městská část Praha 1. Toto povolení ale dosud nenabylo právní moci, protože proti němu byla podána odvolání, která nyní řeší magistrát hlavního města. Hlavní město je vlastníkem Staroměstského náměstí.

Zastupitelstvo se zabývalo peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů. Odpůrci obnovení sloupu argumentují tím, že jde o symbol habsburské nadvlády a rekatolizace země. Mezi nejhlasitější odpůrce obnovy sloupu patřil předseda Zelených Matěj Stropnický. Příznivci zdůrazňují, že sloup je vzpomínkou na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo počínajícího barokního slohu.

reklama

autor: mp

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…