Mladý je každý komunista! Rocker a pamětník Pavel Chrastina pozoruje Piráty a vybavila se mu padesátá léta

16.02.2019 11:59 | Zprávy

Novotvar „lepšolidi“, který vzešel poprvé z úst prezidenta Miloše Zemana, se v posledních týdnech skloňoval ve veřejněm prostoru nesčetněkrát. O společnosti a o lepšolidech se tentokrát rozepsal publicista, politický glosátor, ale také někdejší spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina. „Celé to velice připomíná politický vývoj, který u nás probíhal po únoru 1948,“ píše v komentáři na serveru Neviditelnýpes.cz.

Mladý je každý komunista! Rocker a pamětník Pavel Chrastina pozoruje Piráty a vybavila se mu padesátá léta
Foto: Archiv PCh
Popisek: Pavel Chrastina, režisér, baskytarista a spoluzakladatel skupiny Olympic

„Tvorba hrůzostrašné politické ‚novořeči‘ v té či oné době je proces, nad kterým bychom neměli jen tak s úsměvem mávnout rukou. Měli bychom zpozornět a zůstat ostražití,“ míní Chrastina. A připomněl britského spisovatele George Orwella, který ve svém díle ukázal, k čemu potřebují globální diktátoři novořeč a jak nebezpečnou a duchovně smrtící zbraní by mohla být v rukou budoucích globálních vládců. „Svým způsobem předpověděl i současnou ‚politickou korektnost‘,“ dodává.

Sám si nyní všímá, jak ve veřejném prostoru zaznívá slovo „lepšolidi“, tedy lidé, kteří od těch normálních lidí mají být čímsi lepší. Už jenom to je podle Chrastiny podezřelé a musí to normální většinu národa naštvat. „Vzápětí se začaly názvem ‚lepšolidi‘ navzájem častovat obě části našeho ideologicky nakřivo rozpolceného národa. Původní význam měl být otočen, to média předvádějí často,“ uvedl a připomněl, že Zeman tímto slovem souhrnně nazval menšinu zvanou „pražská kavárna“. „A kavárna začala mít problém, protože nejhorší je, když se vám někdo nakonec začne smát. Nezbylo jim než se pokusit hodit ten ironicky posměšný termín na ty druhé,“ doplnil publicista.

Něco podobného jsme tu prý už jednou měli. Chrastina vzpomněl své útlé mládí, kdy nám někteří propagandisté s vážnou tváří říkali, že komunisté jsou lidé zvláštního ražení. „Říkalo se také ‚kdo nejde s námi, jde proti nám‘ a za projevy nesouhlasu se buď vyhazovalo z práce, nebo rovnou zavíralo, tak lidé raději drželi hubu a krok,“ napsal a doplnil, že se zpívalo „všichni jsme mladí, měšťácký západe, mladý je každý komunista“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…