Moderní zbraně. A nemusíme řešit placení! Zelenskyj se raduje

12.5.2022 7:28 dop. | Ze sítí

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vede stejně hroznou válku proti svobodnému světu, jakou před osmdesáti lety vedl Adolf Hitler. Ale my ho porazíme, slíbil svému národu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Americký prezident Joe Biden učinil krok, který urychlí posílání pomoci Ukrajině. „Budeme mít přístup k moderním zbraním, munici, vybavení a nemusíme hledat možnosti, jak to všechno zaplatit,“ vysvětloval ve svém dalším projevu k Ukrajincům i ke světu prezident.

Moderní zbraně. A nemusíme řešit placení! Zelenskyj se raduje
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům a ze srdce poděkoval dolní komoře amerického Kongresu, že schválila další balíček podpory pro Ukrajinu ve výši 40 miliard dolarů. Podle prezidenta budou peníze využity nejen na nákup zbraní a střeliva, ale také na vyšetření válečných zločinů, které ruští okupanti na Ukrajině páchali a páchají.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 47146 lidí

Vedle toho Zelenskyj ocenil, že americký prezident Joe Biden znovu aktivoval zákon o půjčce a pronájmu (Lend-Lease), skrze který byla americká pomoc dodávána spojencům v protihitlerovské koalici. Ať už Velké Británii nebo Sovětskému svazu. Sověti tehdy díky tomuto zákonu dostávali americké nákladní vozy a další vybavení tolik potřebné pro vedení války proti Hitlerovi.

„Lidé, kteří si dobře pamatují historii, vědí, že Lend-Lease byl jedním z klíčových předpokladů vítězství spojenců ve druhé světové válce. Pomoc Lend-Lease ze Spojených států Spojenému království a Sovětskému svazu dramaticky změnila poměr sil v Evropě. Evropané pak v rámci Lend-Lease dostávali širokou škálu produktů – od letadel po nákladní automobily, od leteckého paliva po komunikační prostředky. Mimochodem, americké rozhlasové přístroje a další věci poskytované v rámci Lend-Lease fungovaly pro sovětský lid ještě dlouho po válce. Po desetiletí. Hitlerovo Německo, ani se všemi prostředky na okupovaných územích, nemohlo nic udělat, aby čelilo tomuto potenciálu spojenců na základě amerických výrobních kapacit,“ připomněl Zelenskyj některá historická fakta.

„A není náhoda, že 9. května byl podepsán nový zákon o půjčce a pronájmu na obranu demokracie na Ukrajině. Osobně jsem vděčný prezidentu Bidenovi za tuto podporu, za toto rozhodnutí a za takovou symboliku. Protože nyní hájíme svobodu a právo na život pro všechny svobodné národy ve válce proti tyranii, která pro Evropu nepředstavuje o nic menší hrozbu než před 80 lety,“ pokračoval ukrajinský prezident.

„Jednoduše řečeno, Lend-Lease je schéma, které nám poskytne vše, co potřebujeme k obraně. I když je to formálně půjčka, ve skutečnosti je tak zisková, že je nesprávné ji nazývat půjčkou. Za prvé budeme mít přístup k moderním zbraním, munici, vybavení a nemusíme hledat možnosti, jak to všechno zaplatit. Za druhé, prezident Spojených států se nyní nebude muset dohodnout s Kongresem na pomoci, kterou poskytuje. Tím se urychlí doručení,“ dokončil svou myšlenku Zelenskyj.

Ukrajincům také sdělil, že se mu daří vyjednávat s politiky západních zemí v otázkách zajištění bezpečnosti Ukrajiny. Aby bylo jasné, co se přesně stane, bude-li bezpečnost Ukrajiny narušena.

„Ano, ruské jednotky jsou stále na naší zemi. Ti vyděděnci, které si ruský stát našel jako kolaboranty, pronášejí prohlášení kosmického rozsahu a kosmické hlouposti. ... Ale ať dělají okupanti cokoli, nic to neznamená. Nemají šanci. Jsem přesvědčen, že osvobodíme naši zemi a lidi,“ zaznělo také od ukrajinského prezidenta.

Nakonec prozradil, že obráncům Ukrajiny předal dalších 404 vyznamenání. Celkem prý už vyznamenal na 13 tisíc obránců vlasti, což podle Zelenského svědčí o tom, jak hrdinně si obránci vedou v boji proti ruským agresorům, kterým vzdorují už třetí měsíc.

Pak už přišlo jen tradiční rozloučení.

„Věčná sláva všem, kdo bojují za svobodu! Věčná památka všem, kteří za nás, za všechny položili život. Pro Ukrajinu! Sláva Ukrajině!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

12:40 Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

Spojené státy jsou roztříštěné v mnoha ohledech a jen těžko lze udržet Američany pohromadě, pokud bu…