Mohli by čeští neonacisté následovat Breivika? ptá se iDNES.cz

21.04.2012 16:49 | Zprávy
autor: joh

Miroslav Mareš, který se věnuje výzkumu politického násilí a extremismu v otázce norského vraha Anderse Breivika, nemá za to, že by Česku hrozilo, že by inspiroval místní extremisty. Zdůraznil, že jeho činy i neonacisté většinově odsoudili.

Mohli by čeští neonacisté následovat Breivika? ptá se iDNES.cz
Foto: worldwide.com
Popisek: Norský masový vrah Anders Breivik u soudu

Breivikův útok je jedinečný hlavně tím, že tolik obětí způsobil s největší pravděpodobností jediný člověk. "Jeho ideové zázemí, prezentované v rozsáhlém publikovaném manifestu, je specifickou variantou myšlení evropské „nové krajní pravice“, nikoliv tradičního fašismu či neonacismu. Breivik hledá inspiraci v křesťanské tradici bojů proti islámu a marxismu, zdůrazňuje však i zednářskou identitu a přinejmenším dílčím způsobem odmítá i historický nacismus. Podporu vyjadřuje i Izraeli," shrnuje Mareš.

Hlásí se k němu málokdo

Breivik vyzývá k šokujícím teroristickým činům a mluví i o České republice. Rád by ji využil jako místo k přípravě útoků nebo tady nakupoval zbraně. "Zatřetí jde o plány s českým územím. Breivik "poctil" Čechy tím, že mají být součástí elitní nordické unie, tedy hlavního evropského státu v jeho zvrácených vizích. Z území celé Evropy včetně Česka mají být deportováni muslimové a Romové," píše se v článku. Breivik by také rád měl i české spojence.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…