Moskevská akce na podporu Navalného: Máme video z celé akce, ohlasy západních médií, útok kremelského novináře a ještě něco navíc

31.12.2014 11:17

Včerejší vynesení rozsudku nad jedním z vůdců ruské opozice Alexejem Navalným vzbudilo ohlas po celém světě. Média informují také o protestech, které se v souvislosti s vynesením rozsudku v Moskvě konaly. Účastnilo se jich údajně několik tisíc lidí, kteří protestovali i proti prezidentu Putinovi.

Moskevská akce na podporu Navalného: Máme video z celé akce, ohlasy západních médií, útok kremelského novináře a ještě něco navíc
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí
reklama

Rádio Svobodná Evropa informuje o tom, že soud Navalnému uložil podmínku v trvání 3,5 roku. Jeho bratr Oleg potom dostal stejný, ale nepodmíněný trest. Oba bratři čelili obvinění ze zpronevěry ve společnosti Yves Rocher. Zástupci francouzské firmy se nechali oficiálně slyšet, že bratry Navalné z ničeho takové nepodezírá a fakticky se tak zaručili za jejich trestní bezúhonnost. Soud však na jejich vyjádření nebral ohledy. Alexej Navalnyj byl již několik měsíců před vynesením rozsudku nucen setrvávat v domácím vězení.

Vedle médií proces s Navalným se zvýšenou pozorností sledovali i příznivci Navalného. Někteří z nich přímo v soudní síni, další tisíce se shromáždily na Manéžním náměstí. Podle svědectví Rádia Svobodná Evropa lidé volali po zproštění Navalného viny a vyjadřovali se ostře proti současnému prezidentu Putinovi. „Putin je ostuda Ruska, Rusko Putinovi nevěří,“ ozývalo se z davu demonstrantů, kteří zároveň vyjadřovali podporu Ukrajině. Podle Rádia Svobodná Evropa speciální policejní jednotky OMON zatkly asi 170 demonstrantů a odvážely je v autobusech pryč z náměstí. Později byl zatčen i sám Navalnyj, protože opustils vé domácí vězení a připojil se k demonstrantům.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Navalného podpořily také členky anarcho-feministického hnutí Pussy Riot, které nahrály video, ve kterém nabádaly Rusy, aby přišli demonstrovat na podporu ruského opozičního vůdce. Facebooková stránka na podporu Navalného měla dle Rádia Svobodná Evropa na 18 000 příznivců, kteří se plánovali demonstrace zúčastnit. Nakonec však byla účast pravděpodobně nižší. Vynesení rozsudku bylo totiž původně plánováno až za několik dní. Nakonec soudkyně údajně stihla potřebné materiály připravit dříve.

„Nestydíte se za to, co děláte? Proč jste uvěznili mého bratra?“ cituje Rádio Svobodná Evropa emotivní palbu otázek Navalného směrovanou k soudcům. Vynesení rozsudku byl přítomen i další z prominentních vůdců opozice Ilja Jašin. „Oleg Navalnyj je rukojmím Kremlu. Je to součást strategie Putinova režimu. Putinovi lidé chtějí docílit toho, aby Alexej přestal vystupovat proti korupci,“ prohlásil Jašin. Soudkyně Jelena Korobčenková vedle konečného rozsudku uložila oběma bratrům pokutu ve výši 8 500 dolarů a Alexej a Oleg Navalní by rovněž měli v rámci kompenzace společnosti Yves Rocher zaplatit 70 000 dolarů.  

Obhájci sourozenců Navalných se na místě proti rozsudku odvolali. Státní žalobce, který původně požadoval pro Alexeje a Olega Navalných deset let, řekl, že se o dalším postupu rozhodne až po přečtení zdůvodnění rozsudku. Celý proces vzbudil ohlasy i mezi světovými politiky. Jménem Evropské unie se již „ozvala“ šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, která naznačila, že rozsudky nad Navalnými se „jeví jako politicky motivované“. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jeff Rathke zase prohlásil, že Washington rozsudek nad Alexejem a Olegem Navalnými „považuje za značně problematický“.

Událostmi spojenými s výše zmíněnou kauzou se zabývá také americký deník Washington Post a pozastavuje se nad dřívějším vynesením rozsudku, který měl původně zaznít až 15. ledna. Ruské úřady se údajně zalekly podpory, která se ve prospěch Navalného zvedala na sociálních sítích. „Samotný Navalnyj to označil za špinavý trik, který ovšem moc nezabral. I tak se na náměstí poblíž Kremlu shromáždilo několik tisíc demonstrantů. Ti mimo jiné vzkazovali Putinovi, že všechny uvěznit nemůže,“ píše deník a dodává, že právě tento vzkaz může Putinovi v příštím roce způsobit vážné potíže. I s ohledem na prudký ekonomický pokles a jeho dopady na život obyčejných Rusů.

celý text v angličtině najdete ZDE

Deník se domnívá, že strategie Vladimira Putina proti opozici bude stejná jako v roce 2012, kdy stál Navalnyj v čele masových demonstrací konaných v Moskvě. „Ruský prezident bude i v současné době stupňovat represe a neustoupí ani od vojenských dobrodružství na Ukrajině a jinde,“ píše deník. Putin má i díky státem ovládaným médiím značnou podporu veřejnosti. Ruští disidenti však prý nevěří tomu, že by mohla zůstat i nadále na tak vysoké úrovni, pokud se bude v důsledku sankcí a pádu cen ropy snižovat životní úroveň ruského obyvatelstva. „Odolnost Putinova režimu bude záviset i na politice Spojených států a Evropské unie. Prezident Obama a kancléřka Merkelová budou muset postupovat s rozhodností,“ nabádá deník.

Ohlasy z Ruska zastupuje Maxim Ševčenko, který je považován za jednoho z nejvlivnějších novinářů v zemi. „Zatímco Manéžní náměstí kypí vášněmi nad rozsudky pro Alexeje a Olega Navalné, znovu se ubezpečuji nad pokrytectvím a cynismem těch liberálních "navalčat". V Nalčiku právě vynesli rozsudek nad Balkarcem Rasukem Kudajem, kterého Amnesty International považuje za vězně svědomí, jenž prošel mučením a inkriminovaný zločin nespáchal. Ve vztahu k vězňům z Nalčiku je také nemálo otázek. O mučení informují skoro všichni, objevily se i fotky na sociálních sítích. Ale nikdo z tábora Navalného liberálních příznivců si toho nevšiml. Pro ně jsou totiž Kavkazané a muslimové jen špinavými teroristy, kvůli kterým se přece nebude důstojný moskevský liberál špinit. A ať mě někdo přesvědčí, že to shromáždění příznivců Navalných není jen produktem speciálních služeb!“ poukazuje Ševčenko.

Procesu s bratry Navalnými věnoval svůj komentář komentátor Českého rozhlasu 6 a překladatel z ruštiny Libor Dvořák. Dvořák se zamýšlel zejména nad důvody, které vedly soud k tomu, že vyhlásil rozsudek dříve, než bylo v plánu. Vysvětlení nachází hned několik. "Za prvé se na 15. leden chystala demonstrace, jíž se údajně mělo zúčastnit přes třicet tisíc lidí. To by bylo nejvíc od protiputinských protestů z přelomu let 2011 až 2012. Za druhé jsme přímo uprostřed mnohadenního ruského novoročního volna, kdy se běžní Rusové věnují jiným věcem než politickým lapáliím. No a za třetí by se právě 15. ledna v tzv. normandském formátu měl ruský prezident Putin sejít s německou kancléřkou Merkelovou, se svým ukrajinským kolegou Porošenkem a konečně s francouzským prezidentem Hollandem," uvádí Dvořák s tím, že kdyby právě v tento den byl vyhlášen rozsudek v jednoznačně politickém procesu, ocitl by se Vladimir Vladimirovič ve velmi nepěkném světle, které si dle něj ostatně plně zaslouží.

K demonstracím a procesu s bratry Navalnými se vyjádřila i Radmila Zemanová z pražského proruského Institutu slovanských strategických studií. „Červené kartičky. Nic vám to neříká? Pokus o organizaci dalšího Majdanu v Moskvě však selhal. Místo ohlášených 18 tisíc majdaunů, podporujících právníka Navalného, Putinova oponenta a kritika jeho režimu, se dostavily asi 2,5 tisíce z 12 milionů obyvatel Moskvy. Svobodná Evropa neustále poukazovala na "otřesné klimatické podmínky", protože v Moskvě bylo -13 stupňů,“ všímá si Zemanová.

„Ti, kdo byli kdykoliv v Rusku, vědí, že -13 stupňů je pro Moskvu a Rusko relativně teplé prosincové počasí. Navalný byl odsouzen dnes, 30. prosince 2014. Kromě opozice se totiž spolu s bratrem podílel na podvodu, za který si vysloužil 3,5 roku podmíněně v domácím vězení, zatímco jeho povedený "bráška" dostal 2,5 roku natvrdo. Policie krotila přílišné bouřliváky na obou stranách, a pak je prostě z Manéžního náměstí v Moskvě vytlačila. Připomnělo mi to starý vtip z doby Slovenského národního povstání. Pondělí – obsadili jsme kótu 243, ze které jsme vytlačili německé fašisty. Úterý – přišli Němci a vytlačili nás z kóty 243. Středa – vytlačili jsme Němce z kóty 243. Čtvrtek – přišel hajný a všechny nás vyhnal,“ dodává Zemanová s nadsázkou.

Tříhodinový videozáznam z celé akce, včetně dramatického závěru:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…