Mrazík to pořádně schytal. Nablblá ruská pohádka, všichni tam jsou pitomci, zaznělo

31.12.2018 11:17

Sovětská pohádka spatřila světlo světa v roce 1964. Od té doby ji viděly miliony Čechů, Moravanů a Slezanů. Už několik desítek let tuto pohádku o Vánocích vysílá ta či ona česká televize. Filmový kritik Kamil Fila se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, proč tuhle pohádku tak „žereme“. A dočkal se odpovědi, která ho možná nepotěší.

Mrazík to pořádně schytal. Nablblá ruská pohádka, všichni tam jsou pitomci, zaznělo
Foto: Repro internet
Popisek: Mrazík
reklama

Legendární sovětskou pohádku o pracovité Nastěnce a namyšleném jinochovi Ivanovi viděly už miliony Čechů. Rok co rok se na tuto pohádku díváme dobrovolně znovu. Proč tuhle pohádku milujeme? Filmový kritik Kamil Fila má za to, že ji zbožňujeme, protože je to nablbá ruská pohádka, při jejímž sledování dospíváme k závěru, že máme navrch.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18936 lidí

„V tomhletom filmu není bystrej nikdo. Tady jsou všichni pitomci. Ta pohádka je zároveň obhajována tím, že je tak divná, protože je psychedelická, jako by tam všichni žrali nějaký ty houby. Ty postavy jednají divně, jako kdyby byly pod vlivem nějakých houbiček.“ Postavy totiž mnohdy nedělají racionální rozhodnutí. Je to do jisté míry nepovedený film a díky té nepovedenosti:

„Nám to za toho minulého režimu dávalo šanci se vysmát Rusku. Byl to jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak se vysmát Rusům,“ zdůraznil kritik. Mrazík vám prý dává pocit, že Češi dokážou natočit lepší pohádku než Rusové. Máme tedy navrch nad národem, který přes dvacet let okupoval naši zemi.

Na Filovo hodnocení zareagoval herní recenzent a publicista Michal Rybka, který se podivoval nad tím, že řečený kritik vidí politiku v podstatě ve všem.

„Ach Kamile, Kamile... tak dlouho do všeho budeš míchat politiku, až se z toho nakonec zblázníš. Mrazík není oblíbený proto, že to je ‚nablblá ruská pohádka, nad kterou máme navrch‘, on není dokonce ani typická ruská pohádka: Ruský narativní styl je výrazně odlišný od toho našeho, typickou ruskou pohádku zvládne jen málokdo. On není ani ‚zhulený‘, spousta typických ruských pohádek je skutečně velice ujetá,“ začal Rybka na sociální síti Facebook.

Rybka má za to, že Mrazík je oblíbený, protože je to nenáročná vtipná pohádka se zimním motivem. Nic víc v tom prý není.

Když se podíváme na americké pohádky, jsou prý mnohdy mnohem zvláštnější než pohádky ruské. „Americký narativní styl je pro nás dost možná ještě nestravitelnější než ten ruský, protože je na něm o to více vidět, jak klasické evropské pohádky překládají, aby jim pasovaly do jejich kulturního prostoru. A dělají v nich aktivní kulturní indoktrinaci, jako např. u letos uvedené Popelky, kde hlavní pozitivní postava byl černoch, kapitán stráže, jenž hájil lásku prince k chudé dívce proti záporákovi ve formě Starého Bílého Heterosexuálního Muže. Plus disneyovská zvířátka, pochopitelně,“ doplnil komentář k Filovi Rybka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…