Mrazík to pořádně schytal. Nablblá ruská pohádka, všichni tam jsou pitomci, zaznělo

31.12.2018 11:17 | Zprávy
autor: mp

Sovětská pohádka spatřila světlo světa v roce 1964. Od té doby ji viděly miliony Čechů, Moravanů a Slezanů. Už několik desítek let tuto pohádku o Vánocích vysílá ta či ona česká televize. Filmový kritik Kamil Fila se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, proč tuhle pohádku tak „žereme“. A dočkal se odpovědi, která ho možná nepotěší.

Mrazík to pořádně schytal. Nablblá ruská pohádka, všichni tam jsou pitomci, zaznělo
Foto: Repro internet
Popisek: Mrazík

Legendární sovětskou pohádku o pracovité Nastěnce a namyšleném jinochovi Ivanovi viděly už miliony Čechů. Rok co rok se na tuto pohádku díváme dobrovolně znovu. Proč tuhle pohádku milujeme? Filmový kritik Kamil Fila má za to, že ji zbožňujeme, protože je to nablbá ruská pohádka, při jejímž sledování dospíváme k závěru, že máme navrch.

„V tomhletom filmu není bystrej nikdo. Tady jsou všichni pitomci. Ta pohádka je zároveň obhajována tím, že je tak divná, protože je psychedelická, jako by tam všichni žrali nějaký ty houby. Ty postavy jednají divně, jako kdyby byly pod vlivem nějakých houbiček.“ Postavy totiž mnohdy nedělají racionální rozhodnutí. Je to do jisté míry nepovedený film a díky té nepovedenosti:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…