Munice mizí, mizí, mizí. Na Ukrajinu. CNN o strachu na Západě

15.02.2023 10:12

Na Západě se šíří jedna obava. Podle CNN se o ní nemluví moc nahlas, ale „všichni o ní vědí“. Z arzenálů západních armád rychle mizí ze skladů munice. Polykají ji ukrajinská děla, ukrajinské minomety, ukrajinské raketomety. Nikdo nechce přesně říct, kolik munice už bylo spotřebováno, ale šeptá se o tom, že skříně armádních skladů jsou poloprázdné. Mezitím jedné ze studentek vysoké školy v Rusku hrozí 10 let vězení za podporu terorismu. Dovolila si psát o válce na Ukrajině jinak, než je podle Kremlu žádoucí.

Munice mizí, mizí, mizí. Na Ukrajinu. CNN o strachu na Západě
Foto: Repro Youtube
Popisek: Přeprava ruských tanků

Americká zpravodajská stanice CNN upozorňuje na jeden problém, o kterém se prý raději nemluví moc nahlas, protože je to problém citlivý, ale všichni o něm vědí. Ukrajinská děla už spolykala nemalé množství zásob západní munice a je otázka, jak rychle se Západu podaří tyto zásoby doplnit a kolik z toho teď mají jednotlivé armády ve skladech.

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

0%
97%
hlasovalo: 19965 lidí

„Je to klíčové pro národní a evropskou bezpečnost. Nechcete demonstrovat svou zranitelnost žádnému potenciálnímu agresorovi. Ale zároveň je třeba, aby lidé pochopili, že je to vážné, že je třeba něco urychleně udělat,“ řekl CNN Richard Shirreff, generál britské armády ve výslužbě a bývalý zástupce vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě.

„Všechny země NATO se na to musí vážně strategicky podívat. Možná jsme ve fázi, kdy budeme muset říct výrobcům kol, aby se otočili a začali vyrábět munici. Jediný způsob, jak se vrátit na správnou cestu, je připravit se na nejhorší možný případ, což znamená znovu se poučit ze studené války, abychom se vyhnuli další světové válce," řekl Shirreff.

Několik evropských zdrojů z oblasti obrany a bezpečnosti sdělilo CNN, že existují vážné obavy z toho, kolik evropské munice bylo použito na bojišti a nebylo nahrazeno.

Jeden z vysokých vládních představitelů jedné z evropských vojenských mocností uvedl, že „je to něco, o čem všichni víme, ale nevíme, co s tím dělat“. Jiný západní zdroj z oblasti obrany vysvětlil, že vysocí představitelé ozbrojených sil „mi opakovaně vyjádřili své obavy v této věci“. Podle informací CNN dokonce ani Spojené státy téměř nezvládají držet tempo doplňování munice s obrovskou ukrajinskou poptávkou.

Minulý měsíc vyzval admirál Daryl Caudle z velitelství amerických námořních sil, národní obranný průmysl, aby přidal na obrátkách a sdělil zbrojařům: „Nedodáváte munici, kterou potřebujeme“. Konstatoval, že dosáhnout vítězství považuje za zásadní a jedním dechem dodal, že bez munice vítězství dosáhnout nelze. Dodal, že USA „zde stojí proti konkurentovi a potenciálnímu protivníkovi, který se nepodobá ničemu, co jsme kdy viděli“.

V pondělí večer generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před setkáním aliančních představitelů novinářům řekl, že „současné tempo ukrajinských požadavků na munici je mnohonásobně vyšší než naše současné tempo výroby - to zatěžuje náš obranný průmysl“. „Například čekací doba na munici velkého kalibru se prodloužila z 12 na 28 měsíců. Dnes zadané objednávky by byly dodány až za dva a půl roku. Musíme tedy zvýšit výrobu a investovat do našich výrobních kapacit,“ dodal.

Podle CNN už příslušné smlouvy o navýšení výroby podepsala se zbrojaři Francie, Spojené státy a chystá se k tomu i Německo. Americká zpravodajská stanice však upozornila, že může trvat, než se situace zlepší, protože resorty obrany v jednotlivých státech často byly těmi, na kterých se v posledních desetiletích šetřilo. Po roce 1989, resp. po rozpadu Varšavské smlouvy totiž Západ dospěl k závěru, že nebude potřebovat zdaleka tolik munice jako za studené války.

„Zvýšení produkce, které lze provést rychle, má své meze. Výraznější zvýšení výroby bude nákladné a jeho realizace si vyžádá čas,“ uvedl Tom Waldwyn, výzkumný pracovník pro obranné zakázky v Mezinárodním institutu pro strategická studia. „Žádná soukromá společnost, která se zodpovídá akcionářům, si neudrží zaměstnance a neudrží velké kapacity na výrobu vybavení, které lidé nekupují, takže bude obtížné uspokojit náhlý nárůst poptávky v krátkodobém až střednědobém horizontu,“ dodal Waldwyn.

Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že Spojené státy příští týden oznámí další balík vojenské pomoci Ukrajině. Půjde o pomoc, která byla dohodnuta na posledním jednání skupiny Ramstein. Z USA už ale také zaznívají upozornění, že americká podpora nebude nekonečná.

Západní zpravodajství také naznačuje, že i nadále existují obavy Západu ohledně odhodlání Ukrajiny dál držet Bachmut. „Američtí obranní plánovači soudí, že ukrajinské síly nejsou schopny současně bránit Bachmut a zahájit jarní protiofenzivu a vyzvali Ukrajince, aby jarní protiofenzivu upřednostnili před obranou Bachmutu,“ napsal ISW.

Analytici institutu však mají za to, že obrana Bachmutu má z ukrajinského hlediska smysl, protože významně vyčerpává ruskou vojenskou sílu. I když beze ztrát nezůstává ani ukrajinská strana. I tak má podle ISW obrana Bachmutu smysl z hlediska opotřebovací války.

„Kdyby ruské jednotky získaly Bachmut bez výrazného ukrajinského odporu, mohly by doufat v rozšíření operací způsobem, který by mohl donutit Ukrajince vybudovat příliš slabé obranné pozice v méně příznivém terénu,“ upozornil ISW.

ISW informuje

ISW informuje

Mezitím se v Rusku v domácím vězení ocitla studentka univerzity Olesja Krivtsova. Olesja byla zatčena za protiválečné příspěvky na sociálních sítích. Jeden z nich se týkal výbuchu na mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem z loňského října. „Na Instagramu jsem zveřejnila příběh o mostě,“ prozradila Olesja BBC, „a přemýšlela jsem o tom, jak jsou Ukrajinci šťastní z toho, co se stalo.“

A pak prý nastalo drama.

„Telefonovala jsem s matkou,“ zavzpomínala Olesja, „když jsem uslyšela, jak se otevírají vchodové dveře. Dovnitř vešla spousta policistů. Vzali mi telefon a křičeli na mě, ať si lehnu na zem.“ Olesja se najednou ocitla na zemi.

Olesja byla obviněna z ospravedlňování terorismu a diskreditace ruských ozbrojených sil. Hrozí jí až deset let vězení.

„Nikdy jsem si nepředstavovala, že by někdo mohl dostat tak dlouhý trest za to, že něco zveřejnil na internetu,“ prozradila Olesja. „Viděla jsem zprávy o šílených rozsudcích v Rusku, ale nevěnovala jsem tomu velkou pozornost a dál jsem mluvila nahlas.“

Studentka Severní federální univerzity v Archangelsku Olesja byla nyní zařazena na ruský oficiální seznam teroristů a extremistů.

„Když jsem si uvědomila, že jsem byla zařazena na stejný seznam jako střelci ze škol a skupina Islámský stát, připadalo mi to šílené," řekla Olesja.

Olesja má na pravé noze vytetovaný výrazný obrázek - ruského prezidenta Vladimira Putina zobrazeného jako pavouka s orwellovským nápisem: „Velký bratr tě sleduje.“ Zdá se, že v Olesjině případě ji nesledoval Velký bratr, ale její spolužáci. „Kamarádka mi na chatu ukázala příspěvek o mně," prozradila Olesja, „jak jsem byla proti ,speciální vojenské operaci'. Většina lidí na tomto chatu byli studenti historie. Diskutovali o tom, jestli mě mají udat úřadům.“ Všichni se na to podívali. Když se později u soudu četl seznam svědků obžaloby, Olesja podle BBC poznala jména ze studentského chatu.

Od té doby se po celém Rusku objevují zprávy o udávání kritiků války v sovětském stylu. Patří k nim udání studentů na učitele a udání dělníků na kolegy. Veřejná kritika invaze - a to včetně přeposílání kritiky jiných lidí - je podle BBC nebezpečná. Ruské úřady očekávají naprostou a neochvějnou podporu ofenzivy na Ukrajině. Pokud ji nepodporujete, očekává se od vás přinejmenším, že budete mlčet. Pokud mlčet nebudete, existuje řada represivních zákonů pro trestání nesouhlasu. Patří mezi ně i zákony proti šíření „nepravdivých informací" o armádě a „diskreditaci" armády.

V Archangelsku podle BBC na město z boku devítipatrového paneláku shlíží obří portrét ruského vojáka zabitého na Ukrajině spolu s nápisem: „Být bojovníkem znamená žít navždy.“

„Lidé, kteří diskreditují naši armádu nebo šíří podvrhy, mají nemocnou hlavu," řekl BBC Konstantin. „Měli by je poslat na frontu jako potravu pro děla.“

„Ke kritikům speciální operace mám negativní postoj,“ uvedla mi Jekatěrina.

„Ale dlouhý trest vězení za to, že něco zveřejníte na internetu, není to kruté?" zazněl dotaz z BBC.

„Lidé by měli používat mozek,“ odpověděla Jekatěrina. „Pokud žijí v této zemi, pokud využívají všech výhod, které jim tato země nabízí, pokud jsou vlastenci, musí dodržovat zákony.“

Později toho dne je Olesje dovoleno opustit byt. Ale jen proto, aby se zúčastnila soudního jednání. Její obhájci se podle BBC snaží přesvědčit soudce, aby zrušil omezení jejího pohybu.

„Stát nemá žaludek na debatu, na demokracii a svobodu,“ uzavřela Olesja. „Ale nemohou všechny zavřít do vězení. V určitém okamžiku jim dojdou cely.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Olesja si jen přilévá olej do ohně aniž by přemýšlela., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOldwin , 15.02.2023 12:32:33
Evidentně Putina dle západního vzoru slepě nenávidí a nechce ani slyšet o skutečných příčinách konfliktu na Ukrajině. Kdyby byla ruskojazyčná obyvatelka Ukrajiny od svého narození, zcela jistě by svůj stávající názor změnila. I kdyby pochlebovala Zelenskému a jeho režimu, skončila by na popravišti jen kvůli ruskojazyčnému původu, nikdo by se jí na názor neptal. Prostě naivní studentka s vypláchnutou hlavou, což potvrdila tetováním na pravé noze.

| 6 | 0

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Best. Zaměřil…