Musíme mít odvahu mít vize, říká Herman. Českou kulturu chce otevřít světu

28. 2. 2014 12:58

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na společné tiskové konferenci s Jiřím Fajtem, budoucím ředitelem Národní galerie, zdůraznil, že si Fajta velmi váží. Následně se oba muži vyjádřili k budoucnosti galerie. Fajt v ní chystá nejednu změnu. Chce navíc přilákat sponzory. Ministr Herman také doufá ve více peněz pro kulturu, aby se tato složka společnosti mohla stát tváří, kterou se Česko bude prezentovat světu.

Musíme mít odvahu mít vize, říká Herman. Českou kulturu chce otevřít světu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

„Jsem opravdu rád, že jsme s panem ministrem zahájili rozhovory o směřování Národní galerie, protože bez této diskuse se nepodaří transformovat galerii do podoby, do které bych ji rád přivedl. K tomu svému nástupu bych chtěl říci, že to nebude až prvního července. Rád bych nastoupil dřív, ale konkrétní datum po mně nechtějte,“ žádal Fajt. Po celou dobu je připraven s ministrem detailně rozebírat své plány, a to v atmosféře vzájemné důvěry. Určitě ale nenastoupí již zítra, ani příští týden.

Fajt chystá strukturální i personální změny

Řešili spolu strukturu Národní galerie, nutnost její přeměny na veřejnoprávní instituci. Rozhodně ale nebyla řeč o šetření. „Pokud chceme dosáhnout nějaké kvality, tak ji jen těžko dosáhneme v provinčních podmínkách," zdůraznil budoucí ředitel. Na druhé straně si je vědom faktu, že finanční možnosti státní kasy jsou omezené

„Národní galerie je jednou z tváří, která má být otevřena ke světu,“ zdůraznil Herman. Instituce by měla světové veřejnosti představit fond české kultury. To je ale běh na velmi dlouhou trať v horizontu let. Vše je totiž třeba spojit s reálnými finančními možnostmi. „Musíme mít odvahu, mít vize,“ pokračoval ministr. Jednou z cest, jak k tomu získat finanční prostředky, představuje spolupráce se soukromými subjekty. Fajt také doufá, že se mu podaří nalákat více sponzorů.

„Národní galerie potřebuje změny, budu podnikat změny, a to jak strukturální, koncepční, tak i personální, samozřejmě," uzavřel své vystoupení Fajt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…