Musíme se držet jaderné energie, říká Mládek. Řekneme to nahlas i v Bruselu

30.05.2014 9:50

Mezi českými europoslanci podle zjištění MF Dnes panuje shoda o podpoře výroby elektrické energie z jádra. Šestnáct z jednadvaceti europoslanců bude v EP prosazovat tento český národní zájem. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se za jádro staví s tím, že pro Česko je to nejlepší řešení. Podporuje dostavbu dalších jaderných bloků.

Musíme se držet jaderné energie, říká Mládek. Řekneme to nahlas i v Bruselu
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

Na podpoře výroby energie z jádra se prý spontánně shodlo 16 europoslanců z jednadvaceti. MF dnes totiž oslovila všechny. „Budeme trvat na tom, že členské státy mají právo si samy určit svůj energetický mix, včetně jaderné energie, která nesmí být z ideologických důvodů omezována,“ odpověděl například europoslanec za ODS Jan Zahradil.

V oblasti energetiky se podle dalších citací deníku shodují členové protichůdných stran. Například i Miloslav Ransdorf jádro jednoznačně podporuje: „Jsem pro podporu jaderného programu,“ říká.

Jaromír Štětina z TOP 09 prý také bude aktivně v EP prosazovat výrobu elektrické energie z jádra. „Podporuji dostavbu Temelína, ovšem jinými firmami než ruskými,“ řekl MF Dnes.

Celkem zdrženlivě se ale vyjádřil další europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer: „Nemyslím, že je prosaditelná podpora jádra. To, co nepochybně funguje, jsou úspory energie, ale ty neřeší riziko nestability dodávek plynu z Ruska.“

Obnovitelné zdroje prodražují elektřinu

Deník MF Dnes také zaznamenal odpor českých europoslanců k posilování obnovitelných zdrojů. Česko s nimi totiž po skandálech se solárními elektrárnami nemá dobré zkušenosti. Od nových jaderných bloků si prý také poslanci slibují naplnění plánu na snížení emisí oxidu uhličitého.

„Evropský cíl vyrobit 27 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů nepodporujeme, protože prodražuje cenu elektřiny v porovnání se světovou konkurencí,“ řekl za poslance ANO Petr Ježek. Podle MF Dnes tak dotace technologiím na využití obnovitelných zdrojů podpoří jen Jiří Pospíšil (TOP 09) a komunista Miloslav Ransdorf.

Jádro je pro Česko nejlepší řešení

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD rovněž podporuje výrobu energie z jádra a v MF Dnes se vyslovil pro dostavbu jaderných bloků, a to nejen v Temelíně, ale i v Dukovanech. „Jádro je pro Česko pořád nejlepší řešení. Do konce roku mám připravit spolu s ministrem financí návrh rozvoje jaderné energetiky,“ říká Mládek.

Ministr průmyslu se podle svých slov domnívá, že po zastavení tendru na Temelín se prostě mohou začít stavět jaderné bloky o pět let později. „Ne nutně v Temelíně, může to být i v Dukovanech,“ říká Mládek s tím, že Dukovany je třeba zachovat. „Dva nové jaderné bloky by nemusela stavět jedna firma. Nechci zažít to, co se stalo při minulém tendru: Že se soutěž zvrhla v parodii na studenou válku,“ vysvětloval Mládek. Pro další tendr zdůraznil potřebu, nastavit ho tak, aby byla zajištěna maximální míra podílu českých dodávek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…