Rakouská hlava státu Alexandr Van der Bellen měl ve svém kontroverzním prohlášení ve Vídni konkrétně uvést: „Ženy mají právo nosit šátek a oblékat se, jakkoli chtějí. A nejenom muslimské, ale všechny ženy. A pokud bude nadále tak bujet islamofobie, tak přijde den, kdy budeme muset všechny ženy – ano, všechny ženy – požádat, aby si ze solidarity s muslimkami oblékly šátek.“ Zástupci našich politických stran se k této záležitosti vyjadřovali různým způsobem, někteří to komentovali i s humornou nadsázkou. Například místopředseda senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera (ODS) k tomu řekl: „Já jsem o tom slyšel, že by to mělo být podle pana prezidenta Van der Bellena i vícekrát do roka. Ale pokud by to třeba bylo jen jednou v rámci solidarity, nemám s tím problém. Recipročně by pak měly muslimské ženy vyjít do ulic alespoň občas v minisukních. Kdybychom po nich potom ještě žádali, aby to bylo i nahoře bez, tak to bychom asi už chtěli až příliš...“
Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09, se k prohlášení rakouského prezidenta vyjádřila už zcela vážným, komplexním způsobem: „Já si myslím, že to je politické gesto vůči jeho příznivcům. Nicméně zakrývat si vlasy šátkem je opravdu záležitost každého člověka, ať už je to z náboženských, hygienických či jiných osobních důvodů. Vždyť šátky nosily celkem běžně naše babičky a bývají také často součástí lidových krojů. Něco jiného je už zahalování obličeje, to je v Evropě naprosto nepřípustné, a to dnes i z bezpečnostních důvodů, v tomto případě náboženství není omluvou.“
Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík vidí Van der Bellenův proslov spíše jako politickou minelu: „Při vší úctě k panu rakouskému prezidentovi si myslím, že tentokrát je poněkud vedle. Rakouská společnost není islamofobní, takže rakouské ženy nemají důvod k takové solidaritě. Když už o tom ale mluvil, měl ještě vyzvat islámské ženy v Rakousku, aby jako známku solidarity chodily také občas odhalené.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Doporučujeme , Gazdík , Huml , Kubera , Langšádlová , skála , Bellen
autor: Jan Štěpán
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu