Může koronavirus vyhubit lidstvo? Epidemiolog Prymula promlouvá

06.06.2020 16:08

Epidemiolog Roman Prymula se stal hlavní tváří českého boje proti kornaviru; své spoluobčany varuje, že boj s koronavirem ještě není vyhraný. Jedním dechem je však uklidňuje, že v České republice existuje momentálně jen malá možnost, že se nakazíte. Nakonec promluvil i o možné kandidatuře na prezidenta.

Může koronavirus vyhubit lidstvo? Epidemiolog Prymula promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví
reklama

Roman Prymula v rozhovoru pro Deník.cz poznamenal, že v Evropě pandemie koronaviru ustupuje. Platí to téměř o všech zemích. Zle je jen ve Velké Británii a částečně také ve Švédsku. Ale v Latinské Americe zatím vůči koronaviru rozhodně není vyhráno, takže se stále musíme mít na pozoru. I když se virus mění a kupříkladu na Dole Darkov nakazil nemalé množství horníků, zdá se, že virus už není tak smrtelně nebezpečný.

 „U virů nikdy nelze nic tvrdit s jistotou. Když se podíváme na hrozbu ptačí chřipky, tak tam se vybíjejí velkochovy drůbeže, třeba 120 tisíc kuřat, jenom proto, aby nedocházelo k pasážování. Tím, jak se virus na kuřatech neustále množí, je větší riziko, že nějaká z mutací může být životaschopná, přenese se na člověka a začne se šířit jako ne zcela banální onemocnění. Tady je to něco podobného. Jsme svědky masivní celosvětové pandemie, kdy je postiženo velké množství osob, a může se stát, že virus zmutuje. Zatím ale nemáme signály, že by mělo jít o nějakou zásadní proměnu,“ upozornil Prymula.

Konstatoval však také, že v České republice existuje jen malá možnost, že se člověk nakazí. Vyjma lokální ohniska je, podle Prymuly, virus na ústupu. Prý tomu napomohlo i to, že lidé v České republice nosili roušky. Ale prý nemělo smysl lidem distribuovat jednorázové roušky, protože by bylo třeba lidem i jen na pár dní zajistit desítky milionů roušek.

A měl koronavirus potenciál vyhubit lidstvo? Podle profesora Prymuly nikoliv.

„Ta nákaza sice neměla rozměr potenciálního vyhubení lidstva, ale existovala bezprostřední hrozba, že při zanedbání účinných opatření u nás zemře 10 tisíc lidí. A my bychom museli žít s vědomím, že jsme je nezachránili, protože jsme nechtěli ohrozit ekonomiku. Dnes někdo poměřuje 320 mrtvých, kteří zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19, nikoli přímo na ni, s obrovskými národohospodářskými ztrátami. Ale kdybychom takto uvažovali zpočátku – což si nikdo nepřipustil – bylo by to jinak. Pokud by se restrikce nepřijaly, bylo by obětí mnohem víc. Je to vidět na příkladech Anglie a Švédska, které nechtěly ekonomiku ochromit. A přestože Anglie pak šlápla na brzdu velmi silně, dodnes se s epidemií bezezbytku nevypořádala,“ upozornil Prymula.

V rozhovoru také prozradil, že v tuto chvíli neuvažuje o kandidatuře na prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…