Muzea bude smět navštívit jeden člověk na 10 metrů čtverečních

03.05.2020 15:38

Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět po jejich otevření v pondělí 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu, v kinech by mělo dvojici diváků od dalších oddělit volné sedadlo. Na tiskové konferenci o hygienických požadavcích pro provozy otevřené po koronavirových omezeních to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Muzea bude smět navštívit jeden člověk na 10 metrů čtverečních
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hlavní budova chomutovského muzea, v níž je úniková hra instalována, sídlí v ulici Palackého 86.

Muzea může navštívit v jeden okamžik jen 100 lidí. „A nejvíc jeden na deset metrů čtverečních prostorů určených pro návštěvníky. Každá galerie ví, jakou má výstavní plochu, a je schopna si napočítat, kolik lidí může do daného prostoru pustit,“ řekl Vojtěch. Návštěvníci budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy a při příchodu si vydezinfikovat ruce.

Na divadelní, koncertní a cirkusová představení či do kina může také dorazit maximálně 100 lidí. „Diváci budou sedět v každé druhé řadě, je nutné, aby byla mezi nimi jedna řada volná,“ uvedl Vojtěch. Ve všech případech mohou sedět maximálně dva lidé vedle sebe, od dalších je musí oddělit prázdné sedadlo. Mimo hlediště musí být zamezeno sedět na místech, která jsou jinak určená k sezení. „Pokud je to bez pevně umístěných sedadel, pak je nutné sedět opět nejvíc ve dvojicích a jeden a půl metru od ostatních,“ dodal.

Diváci čekající na vstupenky se musejí řadit nejblíže dva metry za sebe, stejně tak pokladny pro prodej lístků musejí být od sebe vzdálené alespoň na stejnou vzdálenost. V kinech a divadlech navíc nebude možné prodávat ani jíst potraviny včetně nápojů. „Před zahájením musejí být také celé prostory pro zákazníky vydezinfikovány,“ řekl Vojtěch.

Svateb se podle manuálu zveřejněného na webu Ministerstva zdravotnictví od 11. května smí účastnit 100 osob včetně snoubenců, svědků, oddávajícího a matrikáře. Snoubenci nemusejí mít při obřadu roušku, účastníci obřadu nemusejí dodržovat dvoumetrové odstupy. Po skončení obřadu má být provedena dezinfekce všech použitých pomůcek. Stejná pravidla se vztahují i na uzavření registrovaného partnerství.

Vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar připustil, že některým divadlům se při limitu 100 diváků nevyplatí otevřít. „Ale vycházíme z toho, že ta pravidla musejí být čitelná, mít logiku a být férová. Kdybychom kina povolili jen 100 a divadlům povolili 300, tak by to férové nebylo,“ uvedl. Divadla, kterým se hrát představení zatím nevyplatí, musejí bohužel zatím jen zkoušet, dodal.

Počty osob v divadlech a kinech se navíc podle něj neregulují hlavně kvůli sezení v hledišti, ale kvůli shlukování při přestávkách nebo u vstupu. „Každá ta vlna je dočasná a není to navždy, každá přinese určité rozvolnění i pro divadla, nemohli jsme jít jinak než definovat stejná pravidla pro všechny,“ dodal Maďar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…