Mynář si dělal cimrmanovskou srandu z Němcové. A řekl, komu dá Zeman šanci

01.08.2013 7:22

Jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta Vratislav Mynář připustil, že pokud Rusnokův kabinet nezíská důvěru sněmovny, jsou ve hře tři možnosti. Buď Miloš Zeman zkusí pověřit sestavením vlády opět Jiřího Rusnoka, nebo dá šanci pravicové kandidátce Miroslavě Němcové (ODS). Šanci má podle něj i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Mynář si dělal cimrmanovskou srandu z Němcové. A řekl, komu dá Zeman šanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novopečený kancléř prezidenta Vratislav Mynář

Pokud Rusnok nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, vrací se podle Mynáře vše do jakéhosi bodu nula, v němž vše je možné, včetně jmenování nové úřednické vlády. Hradní kancléř to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Mynář zároveň připomněl, že pokud by sestavení vlády chtěl dostat Bohuslav Sobotka, musí se připravit na stejnou podmínku, jakou dostala i Němcová, tedy že bude muset doložit 101 notářsky ověřených podpisů.

Nápad Němcové? Humorné...

Nápadu Němcové, jak obejít Zemanův požadavek - tedy defilé 101 poslanců ve sněmovně, se Mynář směje. "Nevím, jestli defilé by mělo probíhat v Poslanecké sněmovně, já jsem slyšel ten humorný nápad, že by přišli na pražský Hrad. To si neumím příliš představit, byť máme sezonu a je tu turistů spousta. Ale já bych použil to cimrmanovské 'aby se nám tu ti poslanci nehromadili', protože jestli si dobře vzpomínám, tak o druhý pokus si řekl pan Sobotka, a pokud tu bude jedna fronta za panem Sobotkou a jedna za paní Němcovou, tak abychom nestrávili spoustu pracovního času tak, že budeme přijímat různé modifikace 101 poslanců," okomentoval nápad předsedkyně sněmovny kancléř.

Podle Mynáře jsou šance Němcové a Sobotky získat druhý pokus na sestavení vlády vyrovnané. "Jestli bude jiná alternativa, která má větší nebo menší šanci než tito dva, to si nedovolím spekulovat," dodal. Rovněž zůstává otevřená možnost, že přijde Rusnokova vláda č. 2, případně úřednická vláda pod jiným vedením, podotkl.

Hradní kancléř také odmítl, že by prezident přemýšlel o někom jiném ze sociální demokracie. Šance jihomoravského hejtmana Michala Haška, který je znám svou přízní k Zemanovi, se tak zdají mizivé. "Nezaznamenal jsem, že by uvažoval o někom jiném než o  předsedovi sociální demokracie Sobotkovi, který si o to sám řekl," uvedl Vratislav Mynář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

16:35 „Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

Pravicový komentátor Jan Paluska se vysmívá europoslanci Luďku Niedermayerovi (TOP 09), který na své…