Mynáře obvinili z poškozování EU. Zeman ctí presumpci neviny

11.02.2021 21:58

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář je obviněn z trestného činu poškozování finančních zájmů EU. Případ se má týkat dotace na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Mynář obvinění popírá a skrze oficiální webové stránky Hradu vzkázal, že je podle něho „případ od počátku účelový a mediálně živený“. Podle kancléře prezidenta Miloše Zemana se dále jedná o „uměle vykonstruovanou kauzu, která má politický podtext“.

Mynáře obvinili z poškozování EU. Zeman ctí presumpci neviny
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vratislav Mynář v pořadu Horké téma

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25314 lidí
O sdělení obvinění z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie informoval sám kancléř na stránkách Pražského hradu. „Případ je od počátku účelový a mediálně živený. Důkazem je to, že informaci o mém obvinění věděli někteří novináři dříve než já. Úniky z vyšetřovacích spisů jsou bohužel v tomto státě už pomalu normou. Od samého počátku se jedná o uměle vykonstruovanou kauzu, která má politický podtext,“ napsal ve svém textu.

Že se policie chystá Mynáře obvinit kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, napsal ve čtvrtek ráno server Neovlivní.cz „Definitivní rozhodnutí už je otázkou jen dní,“ měl oznámit jeden ze zdrojů serveru.

Podle Zemanova kancléře není co tajit a on se tak bude bránit. „Nenechám se zastrašit a ke své obraně využiji všech možností, které mi český právní systém poskytuje. Proti sdělení obvinění jsem proto okamžitě podal stížnost na postup státního zastupitelství a můj právní zástupce připravuje žalobu na náhradu škody na ROP (Regionální operační program, pozn. red.) Střední Morava,“ uveřejnil dále.

Podle serveru Neovlivní.cz se policie o kancléřovu dotaci zajímá od roku 2019, tedy od doby, kdy na její okolnosti upozornila protikorupční organizace Transparency International a pořad Reportéři ČT.

Organizace Transparency International (TI) popsala, že na vybudování penzionu v Osvětimanech byly podle ní získány hned dvě problematické dotace, jedna v hodnotě 13 milionů a druhá šesti milionů korun. „První zmíněnou dotaci obdržel od Ministerstva školství v roce 2007 spolek Chřibák, ve kterém kancléř Mynář působí jako hospodář. Tento spolek vznikl s cílem rozvíjet místní sportovní areál, který rovněž patří Vratislavu Mynářovi,“ popisuje organizace.   

„Dotace byla určena na ubytovnu pro sportovce, ze které však na konci roku 2008 stála pouze hrubá stavba. A právě tato hrubá stavba pronájmem přešla na firmu hradního kancléře CLEVER MANAGEMENT s.r.o., která si již chystala podklady pro další dotaci z ROP Střední Morava, aby na místě ubytovny mohla vybudovat penzion s wellness centrem. CLEVER MANAGEMENT s.r.o. nakonec tuto dotaci skutečně v roce 2009 od regionálního operačního programu obdržela,“ informovala dále TI.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Právě zástupci Transparency International ve věci podali trestní oznámení.

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček dal pro server iDNES.cz najevo stanovisko prezidenta Zemana, že Mynář bude i nadále pokračovat ve své funkci. „Pan prezident ctí presumpci neviny jako základní kámen právního státu, a proto pan kancléř nadále zůstane ve své funkci,“ uvedl Ovčáček pro server iDNES.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…