Myslela jsem na Roma z našeho domu, říká matka břeclavského lháře

28.05.2012 12:03

Matka patnáctiletého chlapce, který svou vymyšlenou historkou o zmlácení Romy málem udělal z Břeclavi „druhý Šluknov“, se minulý týden musela omlouvat. Bylo to pro ni náročné, je však vděčná, že jí lidé nezatracují a vyjadřují ji podporu.

Myslela jsem na Roma z našeho domu, říká matka břeclavského lháře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Břeclavi proti údajnému romskému násilí
reklama

Oksana Zhivachivska působí jako soudní překladatelka z ruštiny a ukrajinštiny. Nyní jí však čekalo nejtěžší vystoupení v životě. Musí mluvit za sebe a za svého syna, který si vymyslel přepadení Romy a tím rozpoutal v celé Břeclavi vlnu protiromských nálad, na které se svezli například i extrémisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti. V rozhovoru pro Lidové noviny vzpomínala, jak jí bylo, když se minulý týden musela Romům i ostatním obyvatelům města omlouvat. Za svého syna, ale i za sebe- v prvních dnech totiž jeho smyšlenou verzi celkem vehementně podpořila.   

„Petr má přátelé i mezi Romy. Jeden z nich bydlí v našem domě. Vzpomínám si, kolikrát se v době Petrova pobytu v nemocnici vyptával na jeho zdraví.“ Právě na něj prý paní Zhivachivska myslela, když na ulici před domem četla roztřeseným hlasem omluvu. „Ale omluva byla určena všem,“ ujišťuje.  

Nevěří, že by její syn jednal ve strachu z autoritativní matky. „Se synem mám dobrý vztah, nikdy jsem ho netyranizovala. Nevím, proč to udělal.“ Podle ní nemá žádný rodič stoprocentní jistotu, že mu dítě neprovede podobnou klukovinu.  

V těžké situaci ji prý podporují i přátelé. „Hodně mi pomohli kamarádi z Ukrajiny, kamarádky z Ruska nebo z Moldavska.“ Neopustila ji prý ani většina českých přátel. „Spousta cizích lidí se mi ozývá se slovy podpory, tím mě psychicky drží nad vodou,“ přiznává vděčně.

Matka žijící sama se dvěma syny oceňuje, že starosta Břeclavi podle svých slov neuvažuje o vymáhání náhrady škody. „Pokud po nás město nebude požadovat náhradu škody, bude to pro mě velmi vstřícný krok. Role samoživitelky není záviděníhodná.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …