Mýto pro auta na německých silnicích by podle hraničních regionů ohrozilo mezistátní spolupráci

27.09.2014 21:20

Dobře rozvinutá spolupráce česko-německých příhraničních oblastí by mohla utrpět tržnou ránu. Důvodem je projednávání mýtného pro osobní vozy na německých silnicích. Nelíbí se to Severočechům, respektive celému společenství evropských hraničních regionů. Ty o tom jednaly v Polsku, jak informoval český jednatel Euroregionu Krušnohoří.

Mýto pro auta na německých silnicích by podle hraničních regionů ohrozilo mezistátní spolupráci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doprava - ilustrační foto

Německá spolková republika chce zavést mýtný systém pro osobní automobily možná na všech německých silnicích, i když poslední signály hovoří o mírnější vizi. Asociace evropských hraničních regionů, která zahrnuje 170 evropských lokalit, má k tomuto záměru silně negativní postoj.

Česko lobbuje proti mýtnému v Německu

Pracovní společenství evropských hraničních regionů (AGEG) proto v září na svém shromáždění v polském Rzesów přijalo usnesení proti záměru německého ministerstva dopravy. ParlamentníListy.cz o tom informoval český zástupce František Bína, jednatel Euroregionu Krušnohoří/ Erzgebirge. „Dosud sice nebyl předložen žádný konkrétní návrh zákona, přesto považuje AGEG za potřebné již nyní vyjádřit v této záležitosti své stanovisko,“ podotkl pro ParlamentníListy.cz.

Několik desetiletí se podle jeho slov usiluje o vyrovnání zaostávání hraničních regionů s ostatními a dosáhlo se v tomto ohledu řady úspěchů za pomoci evropských i místních finančních prostředků. „Zavedení mýtného na všech německých silnicích by bylo pro budoucnost kontraproduktivní. Směřovalo by proti rozvoji přeshraniční spolupráce a znamenalo by pro ni velkou překážku,“ říká František Bína, který žije v Ústeckém kraji poblíž hranic s Německem.

Česko-německé vztahy jsou vzorem i mimo kontinent. Nebrzděte evropskou integraci

Podle posledních informací by se nakonec mýtné pro řidiče osobních aut v Německu mělo vztahovat jen na dálnice a na silnice prvních tříd. Společenství hraničních regionů AGEG požaduje, aby se v aktuálním projednávání zohlednily požadavky a cíle přeshraničních regionů. „Přeshraniční spolupráce tak, jak se v Evropě již rozvinula, má své počátky v začátku padesátých let na německých hranicích. Stala se vzorem práce pro mnohé další hraniční regiony v Evropě i na jiných kontinentech. Takové opatření, jakým je zavedení mýtného systému, by bylo diskriminační a znamenalo by krok vzad pro evropskou integraci,“ vysvětluje jednatel euroregionu.

V tomto smyslu požádala AGEG německou vládu, aby toto téma s ohledem na hraniční regiony ještě jednou plně zvážila.

Asociace evropských hraničních regionů (AGEG) vznikla v roce 1965. Nejdůležitějším partnerem v 70. a 80. letech byla Rada Evropy. Silné kontakty vybudovala rovněž s Evropskou komisí, Evropským parlamentem, Radou evropských obcí a regionů (CEMR) a samotnými hraničními regiony. Je registrovanou asociací se sídlem v Gronau ve Spolkové republice Německo. Od svého založení v roce 1971 se postupně rozrůstala a v současnosti zastupuje více než 170 hraničních regionů po celé Evropě (členů i příznivců).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Proč jste jako jiní neodpověděli na otázky týkající se svobody projevu?

https://beta.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prekvapeni-ze-SPOLU-Vondra-zaslal-odvaznou-odpoved-Muze-mit-dohru-755196. Je to proto, že máte máslo na hlavě, protože jste to hlavně vy, kdo tu chce omezit svobodu slova - vy to tedy nazýváte boj s dezinformacemi, ale přitom ani nejste schopni definova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vám těch 29 Kč nevadí?“ První výstřel Rohlik.cz proti Wolt.cz a Foodora.cz. Lidé naštvaní

14:45 „Vám těch 29 Kč nevadí?“ První výstřel Rohlik.cz proti Wolt.cz a Foodora.cz. Lidé naštvaní

„Nevadí vám to platit?“ zeptal se zakladatel serverů DameJidlo.cz a Rohlik.cz Tomáš Čupr ohledně tak…