NATO a EU budou spolupracovat, aby mohly čelit „hybridní válce“

14.05.2015 21:53

Větší spolupráci na obraně proti tzv. hybridní válce mezi sebou dohodly Severoatlantická aliance a Evropská unie na společném jednání v Turecku. Podle NATO použilo hybridní válku Rusko proti Ukrajině, informovala agentura Reuters. Hybridní válkou je míněno souběžné použití neoznačených ozbrojených jednotek, mediální propagandy a ekonomického nátlaku proti nějaké zemi.

NATO a EU budou spolupracovat, aby mohly čelit „hybridní válce“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Otázkou se v turecké Antalyi na dnes končícím dvoudenním zasedání zabývali ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance, z nichž většina je i v EU. Za Českou republiku se schůzky zúčastnil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

NATO nebylo podle jeho kritiků dobře připraveno na to, aby se vypořádalo s nekonvenční taktikou stínového záškodnického boje, jako jsou kybernetické útoky, informační válka a používání neregulérního způsobu ozbrojeného boje. Ruští vojáci bez insignií, kteří dostali přezdívku „zelení mužíčci“, pronikli na Krym předtím, než Moskva loni anektovala tento původně ukrajinský region.

Podle vojenského velitele NATO, generála amerického letectva Philipa Breedlovea, se Ukrajina stala terčem širší diplomatické, propagandistické, vojenské a ekonomické kampaně. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že se dohodl se šéfkou diplomacie EU Federicou Mogheriniovou na „zintenzivnění spolupráce NATO – EU v boji proti hybridnímu válčení“.

„Zajistíme, že strategie, které rozvíjíme, se budou vzájemně doplňovat, takže můžeme spolupracovat rychle a účinně v případě hybridní hrozby proti některému z našich členů,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci.

Šéfové aliance řeší, jak reagovat na operaci „krymského stylu“

Představitelé NATO zkoumají, jak by měli reagovat na případnou operaci „krymského stylu“ v pobaltských zemích, jako jsou Estonsko nebo Lotyšsko, které jsou členy aliance a v nichž žije početná ruská menšina. Podle agentury Reuters znepokojují alianci a Unii v této souvislosti údajné záměrné ruské dezinformace o roli Moskvy a jejích cílech.

EU plánuje prozápadní televizní a rozhlasové vysílání v ruštině

Mogheriniová již vypracovává plán reakce EU, který bude patrně zahrnovat prozápadní televizní a rozhlasové vysílání v ruském jazyce pro etnické Rusy žijící v bývalých sovětských republikách.

„Čelíme sofistikované dezinformační a radikalizující se kampani. Naší nejlepší zbraní proti dezinformacím jsou informace založené na našich hodnotách demokracie, svobody projevu a otevřené společnosti,“ řekl k tomu Stoltenberg.

EU plánuje ničit lodě, které používají převaděči

V Antalyi se jednalo také o uprchlické krizi na jihovýchodě Evropy. Mogheriniová referovala o svém plánu ničit lodě, jimiž převaděči vezou tisíce běženců zejména z Libye do Itálie. EU usiluje pro tento záměr o povolení OSN – cílem je i rozbíjení gangů převaděčů lidí. Zastavit se tak má příliv uprchlíků přes Středozemní moře, který vedl také k smrti tisíců lidí na ztroskotaných lodích.

„V případě, že Evropská unie představí svoje požadavky vůči NATO, budeme se pak vážně jimi zabývat a hodnotit je,“ řekl Stoltenberg.

Rusko, které je členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta, považuje za „příliš extrémní“ ničení lodí převozníků migrantů. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ale dnes vyjádřil optimismus, že Rusko umožní přijetí usnesení, které EU dovolí, aby v plánování záměru pokročila.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…