NATO bude dbát u zbraní o klima. Plánuje se „rozšířená bezpečnost“

15.03.2021 16:22 | Zprávy
autor: AZy

NATO přichází s novou strategií. Tématu se věnoval Český rozhlas Plus. Místo by v ní mělo mít i téma změny klimatu. „Nebojte se, solární panely místo tanků nehrozí, ale…“ Armáda prý zatěžuje příliš životní prostředí, uhlíková stopa by se mohla snížit, říká mladý expert. Řešit se budou také hybridní hrozby. Ministerstvo si údajně došlápne na „problémové investice“.

NATO bude dbát u zbraní o klima. Plánuje se „rozšířená bezpečnost“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlaječka NATO na pražské tramvaji

NATO připravuje novou strategickou koncepci do roku 2030. Ta má obranný pakt modernizovat a připravit na nové hrozby jak v oblasti tradiční, tak i hybridní války. Podle generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga se proto musí „rozšířit pojetí bezpečnosti“.

„Rozšířit náš přístup k bezpečnosti také znamená řešit bezpečnostní dopady změny klimatu. Jsem přesvědčen, že NATO by mělo stanovit zlatý standard, jak snižovat emise u našich vojsk a přispívat k dosažení klimatické neutrality,“ uvedl Stoltenberg v únoru na Mnichovské bezpečnostní on-line konferenci s tím, že dalším velkým problémem do budoucna je například úbytek a nedostatek vody.

Co to bude znamenat pro Českou republiku? Náměstek českého ministra obrany pro obrannou politiku a strategii Jan Havránek ubezpečil, že se není třeba „zelených témat“ v armádě obávat. „Není to ale potřeba démonizovat. Ve veřejném prostoru jsem zaznamenal debatu, že generální tajemník má v úmyslu nahradit tanky solárními panely. Takto ta debata opravdu nestojí,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

16:28 Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

Premiér Andrej Babiš, který se ve čtvrtek účastní v Polsku Konference k obnově Ukrajiny, se krátce v…