„Jsou tady lidé, kteří proti vůli konkrétní fyzické osoby žijí na její úkor,“ řekl důvod, proč byl autorem předlohy zákona o příživnictví. „V té hierarchii právních norem můžete věci živit civilním způsobem, správním řízením nebo trestním řízením,“ podotkl s tím, že příživnictví není v současné době v zákoně zakotveno.
„Současný právní řád nemá žádný institut, aby například žena mohla svého exmanžela vystěhovat ze svého bytu,“ domnívá se Filip. „Orgány činné v trestním řízení s tím nic dělat nemohou a ani nedělají,“ řekl. Celý zákon však nekonstruuje na základě jednoho příběhu, ale více případů, o kterých ví. Zákon by však nenutil lidi pracovat, tvrdí Filip – i když vzápětí říká, že příživník je ten, kdo odmítá nabízenou práci. „Podmínka žít úmyslně na úkor někoho jiného je podmínkou toho trestného činu. A takoví lidé jsou,“ sdělil.
Chybí podle něj i zákon o bezplatné právní pomoci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef