NATO poprvé pořádá „elektronické manévry“. Bude si testovat elektronický boj

09.06.2018 10:22

NATO v příštích týdnech při unikátních cvičeních Unified Vision a Baltic CESMO Test vyzkouší své schopnosti v oblasti elektronického boje EW (Electronic Warfare) a společného zpravodajství, sledování a průzkumu JISR (Joint Intelligence Surveillance Reconnaissance). Zapojí se do něj i přes 300 českých vojáků s desítkami kusů speciální techniky včetně pasivních sledovacích systémů Věra, ochranných a rušících systémů elektronického boje a bezpilotních systémů.

NATO poprvé pořádá „elektronické manévry“. Bude si testovat elektronický boj
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Cvičení prověří schopnost jednotek jednotlivých států vzájemně se propojit do jednotné sítě velení, spolupracovat, vyhodnocovat získané informace a použít je k zásahu. ČTK to řekl Petr Šnajdárek, který má za českou armádu na starosti přípravu a provedení cvičení.

Do cvičení se zapojí celkem 20 členských států NATO a jejich spojenců, cvičit by mělo asi 2500 až 3000 vojáků. Tento týden začali s přípravami a nachystáním technologií, cvičení je naplánováno od začátku příštího týdne.

Podle Vladimíra Langa, ředitele Odboru vojskového průzkumu a elektronického boje Ministerstva obrany ČR, cvičení reagují na současné bezpečnostní hrozby, během kterých by NATO mohlo čelit jak konvenčnímu ozbrojenému konfliktu, tak i zejména takzvaným hybridním hrozbám včetně kybernetických útoků, migraci spojené s nárůstem extremismu či pašování zbraní a nerostných surovin. Scénář například počítá se situací, kdy mezi dvěma státy s rozdílným politickým a ekonomickým uspořádáním dojde k eskalaci napětí. Prodemokratický stát proto požádá o pomoc. Situace se dále vyhrocuje i na území sousedícího státu, který je členem Severoatlantické aliance. NATO proto aktivuje své ozbrojené síly. Situace postupně eskaluje na více místech i na různých kontinentech.

Simulovat se bude například útok na lodě i na konvoje pozemních jednotek. Využita bude široká škála technologií pro sdílení či zpracování množství dat z různých národních senzorů. Podle Šnajdárka mají souběžně konaná cvičení otestovat společné postupy a technologie s přímou reakcí na činnost národních jednotek a štábů. Pokud se třeba některý úkol nepodaří, situace se může opakovat.

Vojáci budou v souboru cvičení a prověrek trénovat zejména vzájemnou spolupráci. Například španělské bezpilotní prostředky zachytí pohyb nepřítele, získané informace okamžitě pošlou kolegům do České republiky, kteří je vyhodnotí a předají je dalším jednotkám.

Testovat se zejména bude, zda informace a data, které zjistí jednotky jednoho státu, je možné předat jednotkám z jiného státu do místa jejich nasazení.

„Není to tedy klasické cvičení, kde vedou bojovou činnost jen vojáci na bojišti, ale zapojí se do něj i vzájemně propojené štáby, které nejsou na stejném místě. Dojde tak k propojení různých lokalit, kde budou nasazené národní jednotky,“ poznamenal Šnajdárek. Vše bude koordinovat štáb v německém Ramsteinu.

České jednotky budou cvičit ve výcvikovém prostoru Hradiště, ale i ve výcvikových prostorech na severu Německa a zástupci armády budou působit i ve štábu v Ramsteinu. Zapojí se především příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Poprvé budou v podmínkách české armády nasazeny nově pořízené satelitní technologie zajišťující přímé datové propojení českých jednotek do společného systému velení a řízení NATO.

Podobná testovací cvičení NATO odstartovala v roce 2012. V minulosti se konala vždy jednou za dva roky na území jednoho státu, letos se rozšířila do více míst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …