NKÚ: Stát nedokáže doložit, zda datové schránky přinesly úspory

23. 9. 2013 8:36

Ministerstvo vnitra nedokáže doložit, zda zavedení datových schránek přineslo očekávané úspory. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Zavedení a provoz systému stály od roku 2009 do loňska 2,9 miliardy korun a například loni jedna zpráva vyšla stát v průměru na víc než 17 korun. O výsledku kontrolní akce dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. ČTK zjišťuje vyjádření Ministerstva vnitra a České pošty, která systém dodala a spravuje.

NKÚ: Stát nedokáže doložit, zda datové schránky přinesly úspory
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Podle studie proveditelnosti k projektu datových schránek měl stát jejich zavedením ušetřit půl miliardy korun ročně. "Ministerstvo vnitra ale nepředložilo kontrolorům žádné doklady, podle kterých by mohli spočítat, jestli vůbec a k jakým úsporám došlo. Stejně tak ministerstvo nedoložilo, jestli zavedení schránek naplnilo i další cíle projektu, tedy zkrácení řízení u orgánů veřejné moci a zefektivnění jejich práce," uvedl NKÚ.

Za samotný provoz systému datových schránek stát České poště v letech 2009 až 2012 podle NKÚ zaplatil 2,4 miliardy korun. Pošta přitom na provoz systému využívá služeb dodavatele, kterému v těchto letech zaplatila 1,9 miliardy korun. Rozdíl mezi platbami od státu a náklady, které České poště fakturuje její dodavatel, přetrvává také v letošním roce, kdy stát za datové schránky poprvé platí paušálně.

"V roce 2013 Česká pošta zaplatí dodavateli 415 milionů korun, přičemž ze státního rozpočtu jí bude na provoz systému vyplacena paušální odměna 500 milionů korun," uvedl člen Kolegia NKÚ Zdeněk Brandt, který kontrolu řídil. Loni zaplatil stát za poslání 45 milionů zpráv 803 milionů korun, jedna zpráva tak vyšla v průměru na víc než 17 korun.

Možnosti ke snížení ceny provozu existují

Podle Brandta by se mohly náklady státu snížit, pokud by přestal platit za zprávy posílané soukromými subjekty. "Pokud by došlo ke změně zákona a stát přestal platit za datové zprávy soukromých subjektů, jako jsou notáři či exekutoři, otevřel by se prostor k vyjednání výhodnější výše roční paušální platby České poště. A to v řádu desítek až stovek milionů korun," uvedl člen Kolegia NKÚ.

Mezi lety 2008 až 2012 zaplatilo Ministerstvo vnitra za datové transakce takzvaných orgánů veřejné moci, mezi které patří i notáři a soudní exekutoři, víc než 623 milionů korun. Jen v roce 2012 přitom datová pošta notářů a exekutorů představovala 17 milionů z celkem 45 milionů transakcí, upozornil NKÚ.

Úřad také varoval, že v případě liberalizace poštovního trhu nebo privatizace České pošty hrozí, že stát bude mít ztížené podmínky pro výběr nového dodavatele. Ministerstvo má s Českou poštou smlouvu do konce roku 2017 a do konce kontroly nenakoupilo licence k softwaru a databázím systému datových schránek. V systému spravovaném Českou poštou vzniklo do loňska 504.000 datových schránek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vylili jsme kýbl špíny a močku navrch. Stačilo získat tuhle jednu fotografii z mítinku gazdíkovců v Poděbradech

4:42 Vylili jsme kýbl špíny a močku navrch. Stačilo získat tuhle jednu fotografii z mítinku gazdíkovců v Poděbradech

ParlamentníListy.cz v sobotu odpoledne obdržely snímek, který jednoznačně ukazuje na propojení byzny…