NKÚ zkritizoval ministerstva. Prý špatně využívají offsetů

11. 3. 2013 19:44

Ministerstva obrany a vnitra podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nevyužívala efektivně offsetové programy. V deseti kontrolovaných offsetových programech měli dodavatelé závazky za 57,4 miliardy korun. Kontroloři ale při prověřování konkrétních offsetových transakcí z let 1999 až 2011 vypočítali, že tyto závazky mohly být minimálně o jednu miliardu vyšší. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Obrana závěry NKÚ analyzuje, vnitro chce uzavřít nové transakce v těch případech, kde je to ještě možné.

NKÚ zkritizoval ministerstva. Prý špatně využívají offsetů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala vláda. Den před návratem Miloše Zemana z Vysočiny
reklama

"Ministerstvo obrany nyní analyzuje závěry kontroly NKÚ a připravuje příslušná opatření, která předloží vládě," řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Úřad podle něj offsetové programy považuje za úspěšné. "Ve většině případů přesahují finančním objemem smluvně stanovenou hodnotu," dodal Pejšek. Obrana získala z osmi offsetových programů téměř 41 miliard korun. Podle mluvčího shledal NKÚ nesrovnalosti v hodnotě 245 milionů korun z celkové částky.

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka ČTK sdělil, že úřad realizoval od roku 2001 dva offsetové programy. "Program Eurocopter byl již ukončen, to znamená, že pochybení prezentovaná NKÚ nelze odstranit. Program Pegas bude ukončen v závěru letošního roku. Vzhledem k tomu, že program stále trvá, budou ze strany ministerstva vnitra učiněny kroky vedoucí k odstranění zpochybněných transakcí, respektive uzavření transakcí nových," napsal. Doplnil, že NKÚ neakceptoval řadu argumentů, které mu vnitro předložilo - například vysvětlení závazků, které kontrolní úřad pokládal za nedostatečně doložené.

Offsetové programy, jejichž smyslem je podpora českého průmyslu, jsou založeny na tom, že stát zadá velkou veřejnou zakázku zahraničnímu dodavateli a zároveň ho zaváže ke kompenzacím výdajů státu například v podobě podpory exportu a investic. Klíčové pro vyhodnocení offsetů je plnění offsetových závazků - tedy závazků, které se dodavatelé zavázali plnit v souvislosti se získáním veřejné zakázky. Závazky mohou mít podobu podílu českých firem na sjednaných dodávkách, podpory českého exportu nebo investic.

Ministerstva vnitra a obrany jako zadavatelé zakázek, ke kterým se offsety vážou, sledují, do jaké míry dodavatelé plní své offsetové závazky. "Podle údajů zmíněných resortů byly splněny závazky ve výši 43 miliard korun. NKÚ ale při kontrole zjistil, že resorty do splněných závazků zahrnuly i ty, které tam nepatřily. Odpovědná ministerstva tak nesprávně uznala plnění v hodnotě nejméně 1,1 miliardy Kč," píše se ve zprávě NKÚ. Dále v offsetových programech dosud nebyly naplněny závazky v hodnotě deseti miliard korun.

Za offsety bylo od roku 1998 odpovědné ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které zároveň zodpovídá za státní průmyslovou a exportní politiku. V roce 2005 ale tento resort přesunul zodpovědnost na zadavatele offsetů - tedy ministerstva vnitra a obrany. "Ministerstvo průmyslu se tak zřeklo možnosti účinně ovlivnit směřování offsetů do těch oblastí, které jsou pro Česko nejdůležitější, a využít potenciál offsetů skutečně efektivně k podpoře českého průmyslu, uvedl NKÚ. Podle něj nemohl stát své zájmy dostatečně prosazovat i proto, že uplatňování offsetů neupravuje zákon, ale jen usnesení vlády a interní předpisy MPO.

MPO ale v prohlášení zaslaném ČTK uvedlo, že nikdy neztratilo možnost ovlivňovat zaměření offsetových transakcí, protože se podílelo na jejich posuzování prostřednictvím Offsetové komise. "Offsetová komise vždy posuzovala každý návrh, vedle splnění podmínek stanovených platnou metodikou, především z hlediska jeho přínosů pro českou ekonomiku a jeho potenciálu pro navázání dlouhodobého obchodního vztahu mezi tuzemským a zahraničním partnerem," uvedl mluvčí MPO Tomáš Paták.

NKÚ ministerstvům průmyslu, obrany a vnitra doporučuje přijmout taková opatření, která by zajistila, že tyto offsetové závazky budou využity skutečně efektivně a ve prospěch rozvoje klíčových oblastí českého průmyslu.

Offsety stát využíval především v zakázkách týkajících se obrany a bezpečnosti - tedy například při nákupu obrněných vozů Pandur nebo u nájmu stíhacích letadel Gripen. Přestože offsetové programy přinesly českému průmyslu zejména exportní zakázky v řádu desítek miliard korun, v srpnu 2012 vláda jejich využívání s poukazem na evropské právo zastavila. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…