NPÚ chce o převzetí Invalidovny jednat s Hermanem příští týden

08.08.2016 12:36

Národní památkový ústav (NPÚ) bude o převzetí pražské Invalidovny jednat s ministerstvem kultury příští týden. Historickou budovu chce částečně zpřístupnit veřejnosti a uvažuje, že by zde mohl umístit Územní památkovou správu, pro niž hledá prostory. Dnes to řekla ředitelka ústavu Naděžda Goryczková. Ústav chce ministerstvu předložit koncept možného využití objektu. Podpořit rekonstrukci objektu z grantu na obnovu památek by mohla i Praha.

NPÚ chce o převzetí Invalidovny jednat s Hermanem příští týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Na prodej Invalidovny vypsal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) tendr, do kterého se ale nikdo nepřihlásil. Jeho první kolo skončilo dnes ráno. Objekt se prodával minimálně za 637,7 milionu korun. Majetkový úřad nyní čeká, až NPÚ projeví o budovu oficiální zájem. Doposud se podle úřadu žádný státní orgán o budovu nepřihlásil, ačkoliv mohl.

O budově se bude jednat, až se ministr i šéfka NPÚ vrátí z dovolené

Goryczková uvedla, že se o budově bude jednat, až se ona i ministr kultury Daniel Herman vrátí z dovolené. Oficiální zájem vůči ÚZSVM může projevit až po dohodě s ministerstvem. NPÚ by chtěl Invalidovnu částečně zpřístupnit veřejnosti. „Protože si myslíme, že ta budova je velmi autentická, dochovaná, takže bychom ji chtěli veřejnosti trvale zprostředkovat,“ řekla.

NPÚ také hledá prostory v Praze pro umístění své Územní památkové správy, která se stará o hrady a zámky. Ta měla podle původních plánů sídlit na Klárově, ale záměr se zkomplikoval. Proto vedení NPÚ uvažuje, že by se územní pracoviště případně přesunulo do Invalidovny. „Ale to je všechno předčasné,“ poznamenala Goryczková. „Rozhodně bychom v tuto chvíli s tím pracovali tak, jak umíme, to znamená zpřístupnili částečně objekt veřejnosti,“ řekla.

Nejlepší varianta podle primátorky

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes ČTK řekla, že Praha je z grantu na obnovu památek schopna podporovat jeho rekonstrukci a využití ze strany neziskového sektoru. Město ale Invalidovnu kupovat nehodlá.

„Nicméně stát nemůže suplovat roli soukromého investora. To si všichni zájemci o objekt musí uvědomit,“ dodala. Za nejlepší variantu považuje spolupráci města, občanské společnosti a soukromého investora. „Kdyby na Invalidovně participovaly všechny tři strany, tak je objekt zachránitelný,“ myslí si.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

18:25 Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19…