Na Brno míří žaloba kvůli pozemkům za Lužánkami, píše dnešní tisk

7. 9. 2018 11:01

Podnikatel Libor Procházka, jehož nemovitosti na pozemcích města brání stavbě fotbalového stadionu za Lužánkami, chce zažalovat Brno kvůli bezdůvodnému obohacení za užívání těchto staveb. Procházkovy podzemní garáže, tenisová hala a komunikace mají hodnotu asi čtvrt miliardy. Procházka za ně nechce peníze, ale jiné nemovitosti. Jednání o směně ale podle něj uvázlo na mrtvém bodě a jeho firmám roste ekonomická ztráta. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

Na Brno míří žaloba kvůli pozemkům za Lužánkami, píše dnešní tisk
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát
reklama

Dřívější návrhy možných směn ztroskotaly kvůli odporu obyvatel a části politiků. Koaliční hnutí ANO chtělo spor vyřešit rozhodčí žalobou, která by určila, zda má Procházka nárok na peníze od města. „V hnutí jsme se nakonec rozhodli s tím do zastupitelstva nejít, protože tuto cestu nejsme schopní v koalici prosadit. Nemohli jsme čekat, že by nás podpořila opozice,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Procházka už podle listu dál čekat nechce. „Podklady pro podání žalob i samotné žaloby na bezdůvodné obohacení za užívání staveb ve vlastnictví našich společností jsou připraveny. Dva roky jsme čekali s jejich podáním. Nejen proto, že nás vedení města v rámci jednání průběžně ujišťovalo, že má zájem věc řešit a narovnat naše vzájemné vztahy. Ale hlavně proto, že nás zástupci města několikrát výslovně požádali, abychom s podáním žalob vyčkali do doby projednání celé záležitosti na nejbližším zasedání zastupitelstva. Dosud se však nic nestalo,“ řekl listu Procházka.

„Naše společnosti si nemohou dovolit dál čekat a prodlužovat jednání, která nikam nevedou, protože se tím zvyšuje jejich ekonomická a finanční ztráta,“ doplnil podnikatel.

Procházka už dřív poslal Brnu předžalobní výzvu, požaduje 36 milionů korun za užívání některých ploch. Například střechu jeho garáží používají lidé jako parkoviště, jezdí také po okolních komunikacích. Město už prohrálo s Procházkou soud o užívání střechy garáží, mimosoudně se s podnikatelem vyrovnalo zaplacením 13 milionů korun. Měl to být počáteční krok k dohodě, že město vymění podnikatelovy nemovitosti za některé své domy. Původně navrhovalo směnu za devět bytových domů, proti tomu se ale postavili jejich obyvatelé a část politiků. V dalším návrhu byla směna za pět historických domů v centru, s čímž nesouhlasili další politici. Proto vedení města od směny ustoupilo.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…